De Pat hefoon Jaap Kroon De brand Op Koninginnedag 2007 legde een hevige brand het pand Dorpsstraat 426 te Zuid-Scharwoude voor een groot deel in de as. Dorpsstraat 426 is het adres van het voorma lige diaconiezaaltje van de Nederlands Hervormde Ge meente Zuid-Scharwoude en de aangrenzende woning. Dankzij snel optreden van de Brandweer, die wegens de Koninginnefeesten vlak in de buurt was, bleef de brand schade goeddeels beperkt tot het woonhuis. In het zaaltje ontstond alleen waterschade. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting geweest, het gevolg een zwartgeblakerd pandje dat gedeeltelijk vanaf de grond opnieuw opgebouwd moest worden. Zo ziet 'De Pathéfoon' er na de brand weer uit Geschiedenis Op 5 november 1841 kocht de Diaconie van de Neder lands Hervormde Gemeente Zuid-Scharwoude een woonhuis en erf bezuiden de Kromme Brug, getekend met nummer 66, op de perceelsgewijze kadastrale legger bekend in sectie C, no. 98, groot een roed, 96 ellen, belend Petrus Greidanus ten noorden, Cornelis Stam ten zuiden en de Dorpsstraat ten westen. De bestemming voor het pand was armenhuis en diaconiezaaltje. Armenhuis bete kent in dit verband een soort bejaardentehuis voor armen die onder de zorgplicht van de diaconie vielen. De diaco nie is binnen de Nederlands Hervormde gemeente belast met de armenzorg. De diaconie bekostigt deze zorg uit de opbrengst van collectes, erfenissen en legaten. Het is niet be kend of het armenhuis meteen al in 1841 van start is gegaan. Op 20 december 1873 komt er een ruiltje tot stand tussen twee naastgelegen stukken grond, waar door de mogelijkheid ontstond aan de noordzijde van het armenhuis een woning te bouwen. Deze woning werd in gebruik genomen als woonruim te door de "vader en moeder" van het armenhuis. In het armenhuis waren vier tweepersoons bed steden aanwezig, waaruit de voorzichtige conclu sie valt te trekken dat er maximaal acht bejaarden verzorgd werden. Of de bewoners er altijd even goed verzorgd wor den, weten we niet. Uiteraard was de verzorging niet te vergelijken met de hedendaagse zorg voor ouderen. Dat de bewoners niet altijd even tevre den waren is wel bekend. Tijdens de vergadering Het diaconiezaaltje is in 1981, toen het eigendom werd van Dirk (van Louw) de Graaf, omgedoopt tot "De Pathefoon". "De Pathefoon" is een soort privé- theatertje waar Dirk oud of bijzonder filmmateriaal vertoonde en waar musici van velerlei pluimage hun kunsten konden vertonen. Een belangrijk deel van de collectie filmmateriaal van Dirk is bij deze brand verloren gegaan. Ook de uit 1875 daterende piano is als gevolg van waterschade overleden. Dirk is er de man niet naar om bij de pakken neer te zitten en "de Pathefoon" staat er weer, als een phoenix uit de as herrezen. Het heeft hem wel al zijn spaarcentjes gekost, hij heeft zelfs een hypo theek moeten nemen, maar het is hem gelukt. Dirk kreeg het advies het pand helemaal opnieuw van de grond af op te laten bouwen, maar dat was iets dat hij niet wilde. Hij wilde graag zoveel mogelijk van het oude pandje in stand houden en heeft er voor geko zen muren die nog goed genoeg waren te laten staan. Het resultaat is werkelijk prachtig geworden. Een mooi moment om de geschiedenis van dit kleine plekje in Langedijk eens onder de loep te nemen. van de kerkenraad 12 februari 1902 meldt de voorzitter van de diaconie dat hij zich verplicht heeft gezien kort geleden de aldaar (in het armenhuis) verpleegd wor dende ouden van dagen op streng afkeurende wijze te onderhouden over de onder hen heersende geest van 38 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 39