t H He Heroc He 11 Hei0 IIIS c Frans Diederik Wijb Ouweltjes Op de plek waar voorheen de herberg 't Huis de Breder- ode en de langs natuurlijke weg bijna vergane Kolfbaan van Oudkarspel tot voor kort stond, worden nu door de firma Tauber appartementen gebouwd. Op grond van een aantal proefboringen die in 2009 zijn ge daan, bleek er aanleiding te zijn om in 't kader van de wet van Malta een 'proefsleuvenonderzoek' uit te voeren. Op 19, 20 en 21 april van dit jaar is dit onderzoek door ar cheologen van RAAP* uitgevoerd. Zij zijn bijgestaan door Willem Visser, Mike van der Zande (detectie), Frans Die- De tweede sleuf is aangelegd over de lengterichting van de voormalige herberg. De fundering van de voormuur is niet bereikt omdat deze te dicht bij de Dorpsstraat ligt en door de aanwezigheid van leidingen en instortingsgevaar het graven daar niet mogelijk is. Op circa dertig centimeter onder het voormalig vloeropper vlak bevindt zich een donkergrijs venig kleipakket waarin enkele kogelpotscherven uit de dertiende tot de vroege veertiende eeuw zijn gevonden. Dit pakket is opgebracht en komt van elders, net als de daarin gevonden scherven. Verder naar achter wor den diverse tussenmuur- tjes, een haardplaats en een waterkelder(tje) aangetrof fen. De datering kan op basis van het formaat van de ste nen van de zeventiende tot de negentiende eeuw wor den gesteld. Onder de uitgebouwde ach terste delen van het huis bevinden zich eenvoudige straatjes die de fasering van de verbouwingen door de tijd goed illustreren. De gebruikte materialen zijn geen van alle afwijkend van wat er voor een boerenbe- huizing in de zeventiende eeuw wordt gebruikt en een andere functie van het pand dan die van herberg ligt niet voor de hand. derik en Wijb Ouweltjes. De laatste twee zijn bestuurslid van de Stichting Regionale Archeologie Geestmanam- bocht. 36 Oktober 2010 De eerste sleuf die is getrok ken loopt precies over een sloot tussen 't Huis de Bre- derode en de Kolfbaan. Aan de noordzijde van de sloot bevindt zich een zware, in eikenhout uitgevoerde be schoeiing. Voor en achter de beschoeiing vinden we veel scherven aardewerk en pij penkoppen. Het maken van de beschoei ing is globaal te dateren tus sen 1610 en 1620. Het is goed mogelijk dat de aanleg ervan en de bouw van de herberg in dezelfde tijd zijn gebeurd. Een beeld van de opgravingen. Jammer genoeg sneuvelden de foto-opnames, maar Ben Nijman wist uit zijn filmopnames toch wat beeldmateriaal te fabriceren.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 37