kers 1 r i L^angec LijJ hiel Ipen bij een m .aire Ik Redacctie In 2009 overleed Jaap de Vries uit Zuid-Scharwoude. Jaap kwam uit een timmergeslacht. Zo wel zijn vader Piet als zijn opa Jacob de Vries waren tim merman in Zuid- Scharwoude. Sam, de broer van Jaap, vond een hoeveel heid foto's die hij aan de Stichting Langedijker Verle den schonk. Pro bleem is dat bij lang niet alle foto's na men staan vermeld. Eén van de foto's toont een huis op stalen balken. Aan de gevel is een bord bevestigd met de tekst: Dit experi ment wordt uitge voerd door Bouwbedrijf Biesterbos. Links achter herkenden we wel Jaap de Vries met zijn vader Piet. Er stond ook nog vermeld dat Jo Komen uit Noord-Scharwoude vooraan stond. Vooraan staat een man die erg veel op een Van der Weerd lijkt. Navraag bij Jan van der Weerd leverde op dat dit zijn inmiddels overleden broer Maarten was, die bij de firma Klinkert in Noord-Scharwoude werkte. Bij toeval stuitten we op een boek 'Op zoek naar Castri- cum's verleden'. Wie schetst onze verbazing toen daarin iets stond over de verplaatsing van een huis in augustus 1952. Er stond een foto bij van een huis met exact hetzelfde bord op de gevel. Bouwbedrijf Biesterbos durfde het in dat jaar aan om een woning te verplaatsen. Het huis van de familie Schut aan de Koningin Wilhelminalaan in Castricum werd op stalen bal ken gezet en over een afstand van bijna een kilometer ver plaatst naar de Prinses Beatrixstraat. De gehele klus duurde vijf dagen en leverde de firma Biesterbos veel publiciteit op. Jan van der Weerd, die ook jaren bij Klinkert heeft gewerkt, ging verder spitten. Hij mobiliseerde Gerard Engeringh, die ook op de foto staat. Samen kwamen ze tot het vol gende. Piet en Jaap de Vries uit Zuid-Scharwoude en de firma Klinkert uit Noord-Scharwoude, hielpen elkaar over en weer wanneer er grotere klussen moesten worden uit gevoerd. Jo Komen, Gerard Engeringh, Herman Elzinga, We zien achteraan: v.l.n.r. l.Piet de Vries, 2.Jaap de Vries, 3.onbekend, 4.Gerard Engeringh, 5.onbekend, 6.Herman Elzinga. Vooraan: 1.Dirk Witte, 2.Jo Komen, 3.onbekend, 4.Maarten van der Weerd, 5.Cor Zeeman uit Sint Pancras. Eén van de onbekenden kwam uit Obdam, de andere uit Heerhugowaard. Maarten van der Weerd en Cor Zeeman waren werkne mers van Jan Klinkert. Dirk Witte was de man van de staalconstructies. Dirk had een paar jaar vóór deze klus in Castricum een mooi staaltje werk verricht. Wat was namelijk het geval? De toneelzaal van Concordia in Noord-Scharwoude dreigde wegens slechte conditie van de zijmuren afgekeurd te worden voor uitvoeringen. Hierdoor stonden de operettes van Ce cilia op losse schroeven. Goede raad was duur. Dirk Witte bracht uitkomst door een stalen constructie te maken die de hele zaal in bedwang hield. De balken op goothoogte zouden nog steeds aanwezig moeten zijn. Aannemelijk is dat Biesterbos uit Castricum om die reden de firma Witte heeft ingeschakeld. Het huis van de fa milie Schut zit namelijk ook helemaal aan boven- en on derkant ingepakt in stalen balken. Nadat het huis van de fundering was losgemaakt, rustte het ook weer op stalen balken. Extra mankracht bij de hele klus werd deels ook in Langedijk gevonden. Vandaar dat een groep Langedij- kers op deze foto staat. Bronnen: 'Op zoek naar Castricum's verleden'; uitgave van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum; Uitgeverij Pirola, Schoorl; mei 1992. Jan van der Weerd en Gerard Engeringh. Oktober 2010 35 fiVBEORljf a a a a a

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 36