De f Hart ie a-irmi Cor Oudendijk De aanleiding Mijn verhuizing van Langedijk naar Nieuwe Niedorp is en was voor sommige Langedijkers een onverklaar bare stap in mijn leven. Toch kan een dergelijke be slissing leiden tot het opnieuw ontmoeten van oude bekenden. Zo ook in dit geval dat ik mijn oud-collega van de PTT Cees Grootes, woonachtig aan 't Hoefje, sprak. Na een gezellig middagje bijpraten met Cees en zijn vrouw Janny, kwam Cees met een paar oude foto's op de proppen. Met de mededeling dat dit nog fami liefoto's waren, met een link naar Langedijk, werden de oude foto's aan mij overhandigd. Ontrafelen van de foto's Gelukkig stonden er nog wat namen achterop en wist Cees dat we het moesten zoeken in de lijn van zijn moeder Marie Lodder (1912-2003), dochter van Klaas Lodder (1879-1965) en Aagtje Deutekom (1870-1962). De naam Deutekom heeft een duidelijk Langedijker klank. Met wat gezoek op www.genlias.nl en een na dere verificatie in het regionaal Archief te Alkmaar, kwam ik wat verder. Achter op een foto stond 'Opa en Opoe Deutekom, van R.Grootes-Lodder'. De vader en moeder van Aag tje waren Jan Deutekom en Maartje Hart, die dus de afgebeelde personen waren. We zaten nu al met twee duidelijk herkenbare Langedijker namen. De naam Hart wordt in Langedijk nog vaak geassocieerd met watermolenaars. Er was ook een foto bij van een be jaarde man bij een molen. Dit bleek om Pieter Hart te gaan, watermolenaar en vissersman. Een derde foto met de aanduiding 'fam. Hart, Noord- Scharwoude Langedijk, Opoe Lodder', toont ons een vrouw met West-Friese kap, een oude en een jonge man. De oude man vertoonde veel gelijkenis met de foto van Pieter Hart, maar dan zonder pet. Met zeker heid kan nu gezegd worden dat het hier gaat om Pieter Hart en zijn dochter Jantje. De jongere man kan zijn zoon Klaas Hart zijn maar ook zoon Jan. Beknopte afstamming In de archieven is Jan Hart terug te vinden, getrouwd met Maartje van der Stok. De naam Van der Stok kwam vaak voor in Nieuwe Niedorp. Daar vond ik een Maartje, dochter van Jacob van der Stok, en Neeltje Queldam. Maartje zou rond 1781 geboren kunnen zijn in Nieuwe Niedorp. Ze overleed op 30 mei 1846 te Oudkarspel als weduwe van Jan Hart. Deze Jan Hart was een geboren Oudkarspelaar, geboren rond 1776. Hij was landbou wer van beroep. Het is mogelijk dat dezelfde Jan Hart een huis kocht in 1805 achter 't huidige Regthuis. In het COOG-boek van Oudkarspel staat namelijk dat mej. Aga tha Binkhorst voor zeventig gulden een huis verkoopt achter het raadhuis, belend herberg De Brederode. Een zoon van Jan en Maartje, Cornelis Hart, vinden we terug als watermolenaar. Pieter Hart (1814-1907) op hoge leeftijd bij molen 'H' die bij de sluis in Noord-Scharwoude stond. De foto zal rond 1900 zijn genomen. Pieter Hart en zijn afstammelingen Op 3 januari 1814 gaf in Oudkarspel Jan Hart (38 jaar oud) de geboorte aan van zijn zoon Pieter. Toen Pieter 24 jaar oud was trouwde hij met Antje Kuijper (ook Kuiper gespeld), geboren 24 maart 1813 in Noord-Scharwoude, dochter van Jan Kuijper en Jantje Kooij. Tijdens hun hu welijk kregen zij vijf kinderen die we hier niet allemaal uitvoerig zullen behandelen. Op 78-jarige leeftijd over leed Antje Hart-Kuijper op 14 december 1891. De aangif te van overlijden werd gedaan door twee buurmannen: Hermanus (Manus) Barten, de watermolenaar en land man Jan Kuilman. Pieter zou haar nog jaren overleven en bleef op de molen wonen tot op gevorderde leeftijd. In zijn boekje 'Het leven en werken van de familie van Jan de Wit' schrijft Jan Jonker uit Sint Maarten dat oude Pie- ter op de molen 'H' woonde met zijn zoon Jan en dochter Jantje, die het huishouden deed. Oktober 2010 31

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 32