D e uno en lie bij d TUL1* Cor Oudendijk Aansluitend bij het artikel over de spoorlijn naar het veiling terrein in Noord-Scharwoude nog even wat over de molen 'H' die voorheen vlak bij de huidige Roskamsluis stond. Deze molen maakte onderdeel uit van de molens die ge plaatst werden aan de Oosterdijk van het Geestmerambacht. De eerste dateerden van 1543, tijdens het bewind van Karel V. In 1558 werden er weer twee bijgeplaatst, waarbij het aan tal werd uitgebreid tot 13 stuks. Al deze molens wierpen hun water uit op de Groote Waard (Heerhugowaard) dat toen nog een meer was. De uitvinding van de latere achtkante watermolens is volgens de geschiedenis van de beroemde waterbouwkundige molenaar uit De Rijp, Jan Adriaanszoon Leeghwater. Het toepassen van de vijzelbemaling in plaats van het scheprad, was later opnieuw een grote stap vooruit. Vóór de bemaling met de vijzel werd het water met het schep rad niet hoog genoeg opgestuwd. In 1864 waren, op één na, alle molens van het Geestmerambacht vervijzeld. Van alle dertien molens, die de grote polder Geestmerambacht be maalden, zijn er nog twee overgebleven: de molen 'A' in de bocht van de Twuyverweg en de molen 'D' aan de rand van het Oosterdelgebied. Deze twee staan anno 2010 nog te pronken aan de Oosterdijk. Van alle verdwenen molens is van molen 'H' een flink aantal afbeeldingen bewaard gebleven. Oorspronkelijk zullen de eerste molens van het type stan derdmolen geweest zijn, uitgerust met een scheprad. Het water moest toen nog niet zo hoog worden 'opgetild'. Later veranderde niet alleen de bemaling van scheprad naar vijzel, maar ook het type. Alle molens van het Geest- merambacht, uitgezonderd de zogenaamde kotmolen bij de Langebalk, waren later van het type Noordhollandse binnenkruier. Via de Wuyversloot, die vanaf het dorp oostwaarts rich ting de ringvaart van de Heerhugowaard liep, werd een deel van het water van het Geestmerambacht afgevoerd. Naast de molen bevonden zich een sluiswachterhuisje en de schutsluis in de Oosterdijk. Deze sluis stond jarenlang bekend als de sluis van Koppen. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat op 2 juli 1894 de bliksem insloeg en brand veroorzaakte. Gelukkig wist de familie Hart de brand zelf te blussen. In het jaar 1930 is, net als zoveel anderen in die tijd, ook deze molen af gebroken. Bronnen: Molens in Noord-Holland; Meijer Pers Amsterdam 1981 Eigen aantekeningen Een prachtige oude foto van molen 'H' bij de Noordscharwouder sluis. De mensen links bij de molen zouden leden van de familie Hart moeten zijn. De mensen rechts zijn het gezin van de sluiswachter Klaas Koppen. Klaas staat rechts, zijn vrouw Marijtje Ootjers staat links met hun dochtertjes Grietje en Ma. De foto moet rond 1900 zijn genomen, want de oudste dochter Grietje was geboren in 1892. Aardige bijkomstigheid is dat Grietje Koppen de moeder was van Klaas ten Bruggencate, ons bestuurslid. (foto geschonken door Cees Grootes, Nieuwe Niedorp) 30 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 31