De treinverbindingen van Noord-Scharwoude soms moeilijk uit elkaar te houden wanneer de naam op het gebouw slecht leesbaar is. Het station Noord-Scharwoude in volle glorie. Let eens op het keurig aangetreden spoorwegpersoneel links en de bodedienst met paard en wagen. De stationsgebouwen langs de lijn Natuurlijk moesten er langs de spoorlijn stationsgebou wen en haltes verrijzen. Vanuit de gedachte dat zoveel mogelijk mensen op verschillende plaatsen konden op stappen, maakte men hal tes in Koegras bij Den Hel der, Breezand, Oudesluis, Schagerwaard, Zijdewind en Sint-Pancras. Hier was meestal een wachtlokaal voldoende om tegen de ele menten te schuilen. In de grote plaatsen als Alkmaar, Den Helder en Zaandam verrezen stationsgebou wen van het zogenaamde type SS derde klasse. De kleinere plaatsen als Scha- gen, Heerhugowaard en Anna Paulowna kregen een vijfde klasse gebouw. Ook Noord-Scharwoude hoorde tot deze categorie. Alle gebouwen waren ont worpen door zogenaamde Waterstaatsarchitecten. Dit had tot gevolg dat de stationsgebouwen als twee druppels water op elkaar leken. Oude foto's van Heerhugowaard en Noord-Scharwoude zijn Het station Noord-Scharwou- de kwam niet zomaar tot stand op een willekeurige plek. Bij de inpoldering van de Heerhugowaard werden zogenaamde druiplanden meegedijkt. Eén van die stuk ken was de latere Noordschar- wouderpolder. Een smalle punt hiervan liep zover naar het oosten dat de nieuw aan gelegde spoorlijn Alkmaar - Den Helder deze net door sneed. Hierdoor kreeg de toen nog zelfstandige gemeente Noord-Scharwoude een eigen station. Dat dit veraf stond van het dorp, brak reizigers wel eens op. Las men name lijk in het spoorboekje dat het dorp een treinstation had, dan kwam men nogal bedrogen uit als de werkelijke afstand tussen station en bijvoorbeeld Concordia zichtbaar werd. De vestiging van koetsen- en later taxibedrijf Wolfswin kel was door deze situatie niet zo gek. Bij de Smuigel doorsneed de spoorlijn een puntje van de Noordscharwouderpolder. De lijn kruiste hier de oude weg die door Amerswiel liep, de latere Laanweg/Laanderweg tussen Oudkarspel en 't Verlaat. Het oude viaduct is tot op dit moment nog herkenbaar. Linksaf is de ingang van de Stationslaan. De foto is van oost naar west genomen. Oktober 2010 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 26