De ^^oordermarktbonc Marjan Beenken-Kuiper Inleiding Marjan Beenken is al jaren lid van de West-Friese Skroif- groep 'Langedoik II'. Ze schrijft rijmpjes, verhaaltjes, af en toe een liedje en treedt ook op, o.a. met Siem de Haan uit Heerhugo waard. De onderwerpen waarover zij schrijft, zijn uiteenlopend van aard, maar haar Langedijker achter grond blinkt toch vaak door het geschrevene heen. In het onderstaande stukje beschrijft zij haar gevoel bij het ver dwijnen van de veiling 'De Noordermarktbond' in Noord- Scharwoude. Op 23 augustus 1946 maakte Hermann Maller deze opname van de stoomtrein die aankwam bij de Noordermarktbond. Dat mocht vezelf niet, want wai hadde deer gien boskip. Maar je dede 't toch, want 't was verlegen spannend. De oisboeier lag 'r ok in een hoekie, mooi zwart teerd, te wachten totdat ie nodig was om nei een vorstperiode de hoofdslote zo gauw mogelijk weer bevaarbaar te maken. Want as de kool duur was, most 'r voild worre vezelf. Niet alliendig de voiling wordt sloopt, maar alle gebouwe op 't voilingterroin. 't Koelhuis van Keeman was al in de brand vlogen, dat dat skoot al mooi op. Allien de asbest- en are gevaarlijke troep most nag op- ruimd worre. As alles meedaait, staat 'r asens een heel nuw durpie met meer as 200 huize, een supermarkt en een vervangend te huis voor gehandi capte. Wat zal dat allegaar skoftig ver- andere. Alliendig mense van over de 70 wete den nag hoe een drokte 'r vroeger was met de handel en verlading van al die kool, wortele en uiens. Maar ja, we wete 't: niks bloift 't zelfd. De Voiling Ze benne de voiling an 't slopen, de voiling 'Noordermarktbond' in Noorskerwoud. Grote happers raaie of en an en groipe hêle brok- ke tegeloik uit de wande vedaan. Je ziene nou zo die hoge ronde dakspante met nag wat flarde dakbedekking d'ran; een oiselijk gezicht. Ze hebbe teugen de eerste wand later een wand om de ouwe heen timmerd, maar nou ken je weer zien hoe of die ouwe wand 'r vroeger uitzag: met van die langi- ge raampies d'rin. Ik weet 't nag best. Donderse joos ware vroeger achteran de Langestreit en de Hofstreit die raampies oftig an 't stikgooien met stiene. As an de voorkant de skuifluike open stinge, den voere we zo met de roeiboot de leghalle in. Een recente opname van het terrein waar ooit de veiling De Noordermarktbond heeft gestaan. Oktober 2010 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 24