Cor Oudendijk In 1946 stichtte Jan Eecen een keuken- en kastenfabriek. In eerste instantie werd hierin deelgenomen door Jan van Zijl. Vandaar dat de naam werd gekozen van EZO, wat stond voor Eecen- van Zijl- Oudkarspel. Gestart werd in de voormalige HABO-garage in Oud karspel (nu Dorpsstraat 682/684). De keukens waren in die tijd nog geheel van hout en board gemaakt. Het hout kwam vanzelfsprekend vanaf de houtwerf en werd in "fa briek Noord", zoals het meestal werd aangeduid, gezaagd, geschaafd en geschuurd. Vervolgens werden alle onderde len zoals frontjes, kastdeurtjes, plinten en voorstukken met handdoekgleuven gemaakt. Bekende namen van medewerkers uit die tijd zijn Klaas van Eeten, Chris Put, Wies van Dorsselaar, Gerrit Land man, Jan Weyl, Jan Steffens en Jan Brinkema. Op het terrein van de houthandel verrees net over de houten ophaalbrug aan de linkerkant de 'fabriek Zuid' waar alle gemaakte onderdelen gegrond, geplamuurd, ge schuurd en afgespoten werden in de kleuren van de EZO- keukens. Opvallend bij de bouw was dat Eecen plaatse lijke aannemers en timmerlieden het werk van de bouw gunde. De firma's Tauber, Bakhuys, Kardinaal, Schuit en Kroon namen gezamenlijk de aanbesteding van het werk voor hun rekening. Jan Brinkema, Jan Steffens en Jan Weijl aan het Jan van der Schans monteert kastjes werk in fabriek Noord, de oude HABO-garage Namen als Jan Wit, Jan Ouden dijk als plamuurders, Piet Bakker en Piet Beemsterboer als spuiters, Klaas Hessing en Paul van der Zon Brouwer als schuurders zijn nog bij veel mensen bekend. De montage afdeling bestond lange tijd uit Arie Schuit, Toob Bakker, Louw de Wit en Jan van der Schans. De leiding was in handen van Cor Blaauw, terwijl Henk de Visser, adjunct-directeur van de houthandel, ook verantwoor delijk was voor de EZO. Bij de ingebruikname van de lak-/gietmachine was de burgemeester aanwezig. De dame links is onbekend, daarnaast staat mevrouw Zwart, burgemeester H.H.Zwart, adjunct-directeur Henk de Visser en achter de machine Louw de Wit. De oude HABO-garage voldeed op den duur niet meer en ook het logis tieke probleem om de vervaardigde keukenonderdelen naar fabriek Zuid te vervoeren werd als lastig ervaren. De EZO-fabriek op het houthandel terrein werd om die reden aan de noordkant uitgebreid. Oktober 2010 21

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 22