Johannes Daniël Mahieu ontbreekt op monument De Stier Rechts is Mahieu, lopend in Den Helder. Zijn vriend naast hem zal later met vrouw en kind in omkomen door een bom op zijn huis. Wel of niet op het monument In die periode 1940-1945 zijn er diverse Langedijkers door de oorlog omgekomen en die namen staan dus genoemd op het monument De Stier in Noord-Scharwoude. Het is te verwachten dat Helderse evacuees daar dan ook tus sen staan omdat ze officieel Langedijker inwoners waren. Dat klopt ook als we tussen alle namen de Helderse eva cué Dirk Augustijn zien staan. Hij woonde in Oudkarspel en was gedwongen tewerkgesteld in Duitsland in 1942. Hij keerde uitgeput al na drie maanden terug en over leed in het ziekenhuis in Alkmaar, nog maar 18 jaar oud. Dan is het toch vreemd dat andere Helderse evacuees die door oorlogshandelingen zijn overleden daar weer niè vermeld worden. Op het monument staan namelijk niet de namen van de Helderse mannen Drost, Bax en Mahieu. Mattheus Johannes Drost en Jacob Bax wonen in Broek op Langedijk en zijn in juli 1942 opgepakt wegens het druk ken en verspreiden van de illegale krant Vrij Nederland. Drost overlijdt op 27 januari 1945 in de strafgevangenis Siegburg, Bax overlijdt op 28 maart 1945 in het concentra tiekamp Buchenwald. De derde, de in dit verhaal centraal staande Johannes Da niël Mahieu, gaat op 19 februari 1943 gewoontegetrouw naar zijn werk op de Rijkswerf in Den Helder. Hij weet niet dat de Engelsen voor die dag een uitgebreid bombar dement hebben gepland Fataal bombardement Op 19 februari 1943 is vader Mahieu dus weer met de trein naar zijn werk in Den Helder gegaan. Die dag heeft hij als vaste gewoonte 's middags ook weer bij zijn moe der gegeten. Daarna is hij weer in de zeilmakerij op de bovenverdieping aan het werk gegaan. Het nadeel dat je boven werkt is wel dat het langer duurt om bij lucht alarm een schuilkelder te bereiken. Maar de sirenes waar schuwen meestal zo tijdig dat daar nog wel tijd voor is. Het is 14.30 uur als de sirenes van het luchtalarm op deze dag beginnen te loeien. Vandaag is er echter nauwelijks tijd om weg te komen en de bommen van Engelse vlieg tuigen slaan onverwacht snel in. Die bommen waren bedoeld voor het torpedo-atelier maar helaas wordt de zeilmakerij vol getroffen. Kansloos zijn de mensen daar, kansloos is de 39-jarige Johannes Daniël Mahieu. Zijn broer Cor wordt gehaald om hem te identificeren wat door zwaar hoofdletsel onmogelijk is. Aan twee ringetjes, die hij altijd in zijn portemonnee bewaarde kan, Cor zien dat het zijn broer moet zijn. Op deze dag komen er in totaal 38 mensen om op de Rijkswerf. Die avond wacht Tinie vergeefs op de brug naar de Prin sengracht op haar vader die maar niet thuis komt. Wel komt de pastoor in het begin van de avond aan de deur om het afschuwelijke nieuws te vertellen. Broer Cor is zelf te ontdaan om het bericht aan de familie op de Prin sengracht over te brengen. De begrafenis is enkele dagen later in zijn oude woon plaats Den Helder. Door de zware verwondingen moet de kist dicht blij ven en is daarom verzegeld. In de wekelijkse "Werfcourant" van 12 maart 1943 voor het personeel van de Rijkswerf spreekt het Duitsche werftoezicht "voor de familieleden dezer gevallenen zijn diepgevoelde deelneming uit. Rouwend hebben afge vaardigden van het Duitsche werftoezicht aan de baren dezer slachtoffers gestaan en hen door het neerleggen van kransen geëerd." Een bizarre situatie: door bevriende Engelse vliegtuigen sneuvelen er Nederlanders die dan door de vijandige Duitse bezetters worden geëerd! Nieuw gezin na hertrouwen Moeder Mahieu blijft met haar drie kinderen op de Prin sengracht wonen waar ze haar gezin alleen draaiende moet houden. Ze heeft daar ook nog de zorg voor haar vader die zijn laatste jaren het bed moet houden. Hij kan namelijk niet meer lopen omdat zijn voeten ooit bevroren zijn geweest. In januari 1946 hertrouwt ze en verhuist naar Heerhugowaard, waar nog 3 kinderen worden geboren. 16 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 17