Johannes Daniël Mahieu ontbreekt op monument De Stier Oudste dochter Tinie Mahieu (1934) op de Prinsengracht in Zuid-Scharwoude Deze Helderse evacuees worden ingeschreven in het be volkingsregister van Langedijk en wonen en leven daar gedurende de oorlogsjaren 1940-1945. Het zijn dus offi cieel inwoners van Langedijk geworden en zo worden ze ook beschouwd. Zij leven samen met de Langedijker be volking en nemen bij voorbeeld ook gewoon deel aan het verenigingsleven. Zo weten oude Langedijkers nog steeds heel goed waarom de voetbalvereniging D.T.S. in het sei zoen 1940-1941 kampioen werd. Dat kwam vooral door het meespelen van de sterke Helderse spits Geer de Vries! Naast het opnemen van evacuees krijgt de rustige en overwegend agrarische Langedijker bevolking nog aller lei andere zaken te verwerken. Zo moeten mannen ver plicht naar Duitsland om daar te werken, anderen duiken juist onder om hier aan te ontkomen. Sommigen worden actief in het verzet en anderen nemen juist dienst in het Duitse leger. En wat te denken van allerlei arrestaties die mensen in gevangenissen en concentratiekampen doet belanden. Alles bij elkaar kunnen we rustig stellen dat de Langedijker gemeenschap tussen 1940 en 1945 compleet door elkaar wordt geschud. Die 1500 arriveren met de trein op 12 mei 1940 op het veilingterrein van Noord-Scharwoude. Maar de Amersfoorters gaan na de overgave van Nederland al weer weg op 19 mei 1940. Er zijn wel evacuees die in Langedijk blijven na de meidagen van 1940, maar die komen vooral uit kustplaatsen. Zij moeten weg omdat de Duitsers langs de hele kust grote verdedigingswerken uit voeren om een invasie vanuit zee tegen te gaan. De grootste groep komt uit Den Helder. Behalve bommen op de Rijks werf, die onder Duits toezicht doordraait, wor den namelijk ook regel matig huizen gebombar deerd. Daarom wordt het overgrote deel van de inwoners daar weg gehaald. In Langedijk blijven er de hele oorlog gemiddeld ruim 300 inwoners uit Den Helder. Zittend in het midden is de sterke Helderse spits Geer de Vries. De foto is van speler Cor Bakker (1922) die op deze foto ontbreekt. Cor is trouwens de broer van de in de 2e Wereldoorlog gefusilleerde verzetsman Luit Bakker. Oktober 2010 15 t./eficfaj J'V' t éflny\ic>en-fe.

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 16