Joh D kr tianne^ anie. anieu ontbreekt op monument De Stier Arie Kaan Johannes Daniël Mahieu geboren 27 mei 1903 overleden 19 februari 1943 Ik ben zijn dochter" "Toevallig las mijn buurvrouw een artikel voor uit de krant over een boek dat was verschenen. Dat boek ging over de namen van de oorlogsslachtoffers die op het mo nument De Stier staan. In dat artikel stond ook dat er nog zeker vier namen ontbraken, waaronder die van Mahieu. Ik wou even zeggen dat ik zijn dochter Tinie Mahieu ben en dat het verhaal klopt. Ik denk ik zal even bellen omdat u dat boek heeft geschreven." Het is mei 2010 en het boek "Toevallig gevallen", dat over de namen gaat die op het monument De Stier staan, is net verschenen. Inderdaad noem ik na archiefonderzoek vier namen die er volgens mij zeker op hadden moeten staan. Verder weet ik niet veel van deze mensen en een persoon lijk verhaal heb ik nog niet kunnen reconstrueren. Het onverwachte telefoontje van Tinie van Kleef - Ma hieu (geboren 1934) is daardoor een enorme meevaller. Mijn eerste gedachte is dat ik gelukkig mijn onderzoek zorgvuldig heb gedaan. De volgende gedachte is meteen waarom er door de familie nooit actie is ondernomen om zijn naam op het monument te krijgen. We praten daar kort over. Ik besef al snel dat ik een afspraak moet maken om het verhaal uitgebreid te horen. Ik vraag haar adres en hoop dat het niet al te ver weg is in het land. Dat blijkt mee te vallen: ze woont gewoon in Noord-Scharwoude! Weg uit Den Helder door bombardementen Tinie Mahieu weet nog precies te vertellen hoe het vroeger is gegaan: "Wij woonden in Den Helder waar mijn vader op de Rijkswerf werkte. Mijn vader kwam ook uit Den Helder maar hij was getrouwd met Johanna Bommer van de Prinsengracht in Zuid-Scharwoude. Hij logeerde daar vroeger bij zijn oom Piet Schuffelen en zodoende leerden ze elkaar kennen. In de Tweede Wereldoorlog werd het vanaf mei 1940 al snel te gevaarlijk om in Den Helder te blijven door de vele bombardementen van de Engelsen. Die bommen kwamen niet alleen op de Rijkswerf terecht maar ook op de huizen. Daarom ging ons gezin met drie kinderen al in mei 1940 inwonen bij Bommer op de Prin sengracht in Zuid-Scharwoude, de ouders van mijn moe der. Daar woonden we rustig en veilig want in Langedijk kwamen bombardementen niet voor. Mijn vader ging elke dag via station Noord-Scharwoude bij het Verlaat naar zijn werk in Den Helder. Ik weet nog dat ik hem 's avonds altijd op stond te wachten boven op de brug van de Prinsengracht. Hij ging altijd netjes in zijn pak naar zijn werk en had altijd een hoed op. Zijn beroep was zeilmaker op de Rijkswerf." Tinie van Kleef - Mahieu bekijkt de foto's uit de tijd dat haar vader nog leefde Evacuees in Langedijk tijdens de Tweede Wereldoorlog Langedijk heeft heel wat evacuees in de Tweede We reldoorlog opgevangen en die woonden daar niet alleen omdat ze er familie hadden. Gemeenten konden worden aangewezen om evacuees op te nemen die hun woon plaats moesten verlaten door allerlei oorlogsdreigingen. Langedijk was aangewezen om mensen uit Amersfoort op te vangen. Al in de meidagen van 1940 komen er daardoor duizen den mensen uit Amersfoort. Langedijk heeft in totaal bijna 8000 inwoners maar ziet zijn bevolking dan bijna verdubbelen. Noord-Scharwoude krijgt er met zijn iets meer dan 2000 inwoners al ongeveer 1500 te verwerken. 14 Oktober 2010

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 15