Jeugdherinneringen uit de oorlogstijd De huizen bij de sluis van Oudkarspel werden zwaar beschadigd door de bommen Het huis was van de familie Kramer.(2 december 1943) Wat dan niet leuk was is het volgende Op een avond alleen thuis met moeder hoorden we een enorm kabaal. Het was iedere avond en nacht al rumoe rig omdat er Engelse vliegtuigen over vlogen naar Duits land, maar dit was overweldigend. We hadden het ge voel dat er een luchtdruk het huis binnenkwam, zodat we onder de tafel belandden. Na het lawaai ging moeder in de deur staan om te kijken wat er aan de hand was. Ze zei: "Kom eens kijken het is helemaal licht buiten". Ik vond dat niet zo nodig, maar met zo'n ondernemende moeder ging ik toch maar kij ken. Met moeder aan de hand het dorp in. Het was een hele drukte, allemaal mensen op straat. Ten oosten van de Dorpsstraat waren allemaal fosforbommen in het land gevallen, vandaar dat licht. Op het land van De Boer bij de sluis was een enorme bom gevallen, die veel schade heeft aangericht. Ook waren er gewonden. Een persoon was door een raam geklommen, waarschijn lijk was de deur geblokkeerd, de persoon heeft bloed ver loren op de vensterbank. Dat heeft op mij als kind zo'n indruk gemaakt, wanneer ik nu langs dit huis kom denk ik er nog aan. In het najaar werd er veel zuurkool vervoerd naar Am sterdam. Dan moest de schipper om 6 uur bij de Hol land Amerika Lijn zijn om te lossen. Dan werd er veel 's avonds en 's nachts gevaren. Zo ook mijn vader met zijn zonen en personeel. Ze laadden dan op het eind van de middag en 's avonds bij de firma Hart en Co. Ze konden soms niet de hele vracht meenemen, dan ging er een vlet op sleeptouw mee naar de sluis in Noord-Scharwoude. De vracht op de vlet werd overgeladen en de vlet moest teruggebracht worden. Dat was extra werk waar ze niet zo blij mee waren. Soms dachten ze, we red den het wel, dan kwamen ze obstakels tegen zoals boomwortels en dammen in de sloot. Dat duurde dan nog langer. We had den kinderen in de buurt die het heel leuk vonden wanneer schipper Oud met de schuit vast zat. Ze gingen dan stiekem uit hun bed, achter de gordij nen staan en genieten. Ik geloof niet dat vader en de zijnen het genot deel den. De schuit ging dan 's avonds door de Voor burggracht, wat iedereen normaal vond. Het was toch een heel gestamp. Toen leefde het dorp nog. De sluiswachter werd gewaarschuwd dat Oud er nog aankwam. Dat was altijd goed. Ze mochten zelf schutten. Soms moest ik nog een pannetje eten en/of pa pieren er achteraan brengen. Vader had de gewoonte om op zaterdag met mensen thuis te komen, die het weekend bleven. Het was veelal een verrassing. Moeder en ik kenden ze niet. Ze hadden honger en kwamen vele malen terug. Ook kwam er een meisje uit de Jordaan die alle vakanties bij ons kwam. Ze was een echte Jordanees. Lekker gehaaid. Ze trok mijn kleren en schoenen aan en was me vele keren de baas. Dat was ik helemaal niet gewend in ons mannengezin. Ze sliep op mijn kamertje bij mij in bed. Zo kwamen er wel meer vrouwelijke gasten bij mij in bed. De manne lijke gasten sliepen op zolder. Het huis was soms heel vol. Schipper Oud vervoerde altijd van alles en nog wat. Daar kwam echter meer bij. Bij de spoorwegstaking moesten er toch mensen van en naar Amsterdam. Ze gingen dan met de Vertrouwen II mee. De passagiers stapten meestal bij de sluis in Noord-Scharwoude op en voeren mee naar Amsterdam. Zelf ging ik ook wel eens mee. Op een keer moest vader 2 uur wachten bij de meelfabriek. Ook werd er meerdere keren gemeerd om te laden en te lossen. Dan waren de passagiers soms de hele dag onderweg om van Amsterdam naar Langedijk te komen. Ik kan me geen wanklank van de mensen herinneren, het was nu een maal zo. Ook vervoerde vader zakjes met groente en aardappelen van mensen die wat opgehaald hadden in de omgeving. Ze zagen anders geen kans om het in Amsterdam te krijgen. Oktober 2010 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2010 | | pagina 10