"Hoi is op studie": leren voor priester Nu twee zoons op studie Jan (1946) kent de goede verhalen van zijn broer en kiest in 1958 ook voor de Salesianen. Twee zoons op studie! Nog meer glans straalt uit naar het gezin en ook deze twaalfja rige Jan doet het goed op het klein seminarie. Twee zoons die studeren, dus ook twee zoons het huis uit, weg uit het gezin. Weg van hun broertjes en zusjes en be halve die ene bezoekdag per trimester is het toch wel erg leuk als ze in een vakantie weer thuis komen. Hoe laat komen ze met de bus, bij welke halte stappen ze uit dan gaan we ze daar opwachten. Welke verhalen heb ben ze te vertellen? Zo studeren ze allebei jaar in jaar uit verder en komen er steeds grotere kerels thuis in de vakanties. Op de foto zien we dat Aad (voorop) en Jan enthousiast door de twee jong ste zusjes Ineke (1955) en Lia (1953) worden begroet in de Dorpsstraat in Noord-Scharwoude, ter hoogte van bijna de Mosselenbrug. In deze tijd zien we nog geen auto's! Ze zijn weer thuis! (ongeveer 1960) Veel brieven gaan over de was en dat de schone kleren weer zijn aangekomen. Maar ook graag de voetbaluitslagen doorgeven en hoe was de ker mis? Als het kouder wordt graag nog een deken opsturen en hoe zijn de koolprijzen? Het is wel altijd een moeilijk moment bij het lezen van elke nieuwe brief van thuis, maar op de opleiding is er ook sfeer genoeg om je daar thuis te voelen en het eten is goed. De studie gaat goed, Aad gaat over en dan is er aan het eind van het eer ste jaar de lange zomervakantie. Tijd om weer in het gezin mee te draaien en alle andere Lan- gedijker contacten opnieuw te verstevigen. En niet te vergeten thuis mee te helpen in het tuin- dersbedrijf, zoals alle kinderen van een Lange- dijker tuinder. Het tweede jaar gaat al gemakkelijker, het der de jaar nog meer en in het vierde jaar komt broer Jan dezelfde studie doen. luisteren naar de verhalen van de broers (foto 1964) Totale duur van de studie Priester worden is zoals al eerder genoemd een lange stu die: zes jaar gymnasium op het klein seminarie en zeker zes jaar op het groot seminarie. Dan praten we al over een totaal van twaalf jaar en dat is de snelste weg. Dit zijn de seculiere of wereldlijke geestelijken en zij vallen direct on der het bisschoppelijk gezag. Zij worden ergens geplaatst waar een katholieke kerk is zoals bij voorbeeld in Noord- Scharwoude. Ze doen de doop, de vorming, het kerkelijk huwelijk, de uitvaart, dragen de mis op, nemen de biecht af en komen op huisbezoek. O ja, en niet te vergeten: ze zijn geestelijk adviseur bij elke katholieke vereniging. Nog langer voor wie priester wil worden is de studie bij een orde of congregatie. Deze reguliere priesters studeren langer want er komt na de zes jaar klein seminarie eerst nog een jaar noviciaat om te kijken of de aanstaande reli gieus wel past bij die specifieke orde of congregatie. Ook bij de congregatie van de Salesianen van Don Bosco ben Symbolisch draagt moeder de Jong met het vastmaken van de knoopjes van het priestergewaad haar zoon Jan over als novice 50 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 51