"Hoi is op studie": leren voor priester ENKELE BEPALINGEN. 1. Al het geld wordt bij pater prefect gedeponeerd. 2. Buiten de bezoekdagen wordt in de regel geen bezoek toegestaan. Mocht een uitzondering nodig schijnen/dan wordt men verzocht met pater Directeur overleg te plegen. 3. Zonder voorafgaande toestemming mag geen lectuur,van welke aard ook,aan-3e leerlingen worden toegezonden.Dringend verzoeken wij TJ daarom in dezen tijdig met Pater Directeur te overleggen. -1. Uitgaande pest wordt open aan pa ter Direeteur aangeboden, de aankomende wordt open uitgereikt. 5« Inlichtingen, van welke aard ook, worden alleen door Pater Directeur, door pater prefect of daartoe gemachtigde verstrekt. o. Het huis behoudt zich het recht voor,een candidaat ten allen tijde weg te zenden.Er bestaat geen enkele verplichting de reden hiervan mede te delen. Na dit z.g. klein seminarie volgt de afrondende priesterstu die op een groot seminarie. Behalve in Ugchelen hebben de Salesianen opleidingen in Twello, 's Heerenberg en Leusden. Regels van de opleiding in Ugchelen In die prospectus van slechts twee bladzijden staat welke documenten nodig zijn om op de opleiding te komen, o.a.: - een doop- en vormbewijs - een getuigschrift van de Zeereerwaarde Heer Pastoor - een geneeskundige verklaring van de huisarts - het schoolrapport Bij het onderwerp kleding staat: alles wat een student nodig heeft, maar korte broek wordt niet gedragen en de sportkle- ding is "volgens onze normen". Het slot van de prospectus bevat "Enkele bepalingen" die treffend de situatie weergeeft waar de twaalfjarige jongens in terecht komen en tekent de sfeer waarin de studenten de opleiding moeten volgen. Vooral punt 4 zal later in dit verhaal nog eens terugkeren want geen enkele brief blijkt dus zonder inzage van Pater Directeur ontvangen of verzonden te kunnen worden. Contacten met het ouderlijk huis Hoe moeilijk is het voor een kind van twaalf jaar om uit zijn bekende en beschermde omgeving van zijn dorp te moeten vertrekken, weg van zijn ouders, vrienden en klasgenoten. Hoe moeilijk is het om je ouders voor de Kerst maar één keer te zien op een georganiseerde bezoek dag. Is het enige contact van het schrijven van brieven voldoende om de toch pittige studie vol te houden? Zijn klasgenoot van de lagere school Ted Groen, die in Hoorn op het klein seminarie van Mill Hill zit, is bij voorbeeld door heimwee gekweld al na ongeveer een week weer lopend naar huis gegaan. Ook in Ugchelen haken regelma tig jongens af, drie, soms zes, op de eerste bezoekdag eind oktober pakt er weer een tje zijn koffers en gaat met zijn ouders mee. In de bewaard gebleven briefwisseling met thuis blijkt dat Aad het goed aan kan. Hij geeft zijn behaalde cijfers door die behoorlijk goed zijn en vertelt wat de dagindeling is: 06.00 uur opstaan 06.30 uur studie 07.15 uur morgengebed 07.30 uur Heilige Mis 08.00 uur aardappelpitten in de gang 08.15 uur eten 08.45 uur spelen 09.00 uur 4 lessen 12.30 uur middageten 13.30 uur spelen 14.00 uur 2 lessen 16.00 uur potus 2 - 4 droge sneetjes 16.45 uur studie 10 minuten spelen 19.30 uur eten 20.00 uur spelen of werken 21.30 uur te bed Een strak ingedeelde en intensieve dag dus, waar de jon gens wel regelmatig de kans krijgen om brieven naar huis te schrijven. Heel veel brieven houden het contact met thuis levendig genoeg om heimwee geen kans te geven. verkort fragment uit brief klein seminarie 17 Juli 1959 1 Seachte Mijnheer en Mevrouw de Jong, De jongens zijn alle twee over! Pfcof&aiat! dat wij over alle twee heel erg tevreden zijn en hopen van harte dat U met hen een prettige vacantia zult hebben. Oktober 2009 49

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 50