"Hoi is op studie": leren voor priester De familie de Jong is wat dat betreft een schoolvoorbeeld: er komen tien kinderen tussen 1940 en 1955, vijf meisjes en vijf jongens. De natuur staat nog een elfde kindje toe in 1960 dat echter dood wordt geboren. Katholieke leefwereld De wereld kent in de jaren '40 en '50 van de vorige eeuw nog een weldadig rustige indeling door de verzuiling waarin ie dereen zijn plaats weet. De kinderen van de Jong gaan dus naar de katholieke lagere school en naar katholieke ver enigingen. Ze bezoeken inten sief de kerk, zitten op de katho lieke jeugdbeweging en leren dat het eigenlijk de bedoeling is alleen met een katholieke partner te trouwen. Jongens kunnen naast het gebruikelijke kerkbezoek een extra inspanning leveren door misdienaar te worden. Ook Aad de Jong doet dat zoals meerdere leeftijdsgenoten. Maar het mooiste is toch wel om de mis zelf te leiden en zelf priester te zijn, zoals de sympathieke kapelaan Her mus. Dan moet je naar een aparte opleiding om priester te worden. Dat duurt heel erg lang en je moet zeker het dorp uit want die opleiding is altijd ver weg. Aan het eind van de lagere school komt dan het moment om te kiezen: of naar een school voor voortgezet onderwijs (meestal tuinbouw school) in de buurt of ver weg voor een priesterstudie. Een groepje misdienaars, naast de R.K. kerk (ongeveer 1954) V.l.n.r.:..Droog - Harry Pennock - Jos Henselmans - Aad de Jong -. Brink - Ted Groen - Achter de groep staat kapelaan Adri Hermus grote gezinnen die vaak de tien kinderen wel halen (foto 1955), het gezin de Jong met vijf jongens en vijf meisjes De glans van een priesterzoon Wat is er mooier dan je zoon in een open auto door het dorp te zien gaan wanneer hij plechtig in Langedijk wordt ingehaald omdat zijn priesteropleiding is voltooid? Is er een gelukkiger moment denkbaar dan dat diezelfde pries terzoon daarna de Eerste Heilige Mis mag leiden in de grote R.K. Kerk in Noord-Scharwoude en zijn ouders van hem de hostie mogen ontvangen? Sommige gezinnen voelen zoveel katholieke inspiratie dat ze daar een eer in stellen, het geeft extra glans aan die ge zinnen en dat is wel wat offers waard. Het of fer bijvoorbeeld dat je kind al met twaalf jaar het huis uit gaat en er zijn ook meer kosten aan verbonden. Over een gezin met zo'n bovengemiddelde in zet voor de katholieke zaak wordt in de volks mond gesproken als een goed katholiek gezin. Daar bestaat meer kans dat een zoon een z.g. "roeping" voelt en aangetrokken wordt om zich te melden voor een priesteropleiding. Uiteinde lijk voelt ook Aad de Jong dat en hij denkt na naar welke congregatie hij dan gaat. Elke con gregatie richt zich specifiek ergens op zoals on derwijs, ziekenzorg, jeugdwerk enz. Hij hoort van goede kennissen enthousiaste verhalen over de Salesianen van Don Bosco die vooral veel jeugdwerk doen. Dat betekent wel een to tale studieduur van zestien jaar, maar de keuze staat voor Aad vast: daar gaat hij heen. De plaats van de school wordt Ugchelen, bij Apeldoorn, waar de eerste zes jaren een opleiding is met een "gymnasiaal program" volgens de prospectus. 48 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 49