H oi is op stud eren voor priester lie 5. zakgeld - 1,50; - - 1,50 Arie Kaan 99 Op studie gaan Begin september 1955 zitten vader en moeder de Jong stil letjes in de trein vanuit Apeldoorn op weg naar huis in Noord-Scharwoude. Ze weten eigenlijk allebei niet precies wat ze moeten zeggen. Het is ook een hele stap om zo'n jongen weg te brengen, hij is immers nog maar net twaalf jaar. Ze zijn als vader en moeder aan de ene kant heel erg blij en aan de andere kant hebben ze het gevoel dat ze ook iets kwijt raken. Alles is wel goed voorbereid: ze hebben de prospectus goed doorgelezen en er is al eens thuis bezoek geweest om kennis te maken. Maar toch, het is nu zo definitief en er komt wel een lege plek thuis. Ze zouden elkaar veel schrij ven hadden ze beloofd, want alleen in de vakanties mocht hij weer naar huis. Per trimester zou er maar één bezoek dag zijn dus ze waren aangewezen op brieven schrijven. Toch overheerst bij allebei een gevoel van grote tevreden heid, al zou het niet altijd gemakkelijk zijn voor hun kind en natuurlijk zouden ze hem erg missen. Het gaat hier ech ter wel om het mooie doel om tenslotte priester te worden en voor zo'n vooruitzicht zijn offers de moeite waard. Ze weten ook wel dat die studie behoorlijk pittig is: eerst zes jaar middelbare school op gymnasiumniveau en daarna in zijn geval nog tien jaar voordat hij priester is. Maar hij kan goed leren en hij wil het ook graag. Zo verlaat de twaalfjarige Aad de Jong het dorp Noord- Scharwoude om als kind uit een katholiek gezin vol goede moed te beginnen aan een lange studie voor priester, of zoals dat in de Langedijker volksmond heet: "hoi is op stu die". Een groot gezin Vader Jan de Jong (1912) is tuinder in Noord-Scharwoude en samen met zijn vrouw Nelie Bruijn (1915) hebben ze de kinderen met overtuiging katholiek opgevoed. Getrouwd in 1939 is het (ook landelijk) gebruikelijk dat een katholiek gezin uit veel kinderen gaat bestaan. Het is in dit licht vol komen te begrijpen dat een nicht, zelf zuster in Marokko voor de Missie, schriftelijk de felicitaties overbrengt bij hun Aad de Jong met zijn ouders in Leusden in 1965, onder het beeld van Don Bosco tijdens zijn opleiding huwelijk en hoopt dat "de Goede God u heel veel klein kin- dertje moogd schenken en dat zij allen zullen opgevoed mo gen worden, zoo als wij allen, in een waren vrees van God en eer voor hun ouders". Bij katholieken komt in deze periode van de twintigste eeuw na het huwelijk het eerste kindje al vrij snel, daarna volgen regelmatig de verdere geboorten en pas door het einde van de vruchtbare periode van de vrouw stopt deze reeks. Geboortebeperking wordt door de katholieke leer onge wenst geacht, elke katholieke ziel is zeer welkom en dat resulteert ook in Langedijk in grote gezinnen die vaak de tien kinderen wel halen. 1 Vaste maandelijkse bi j dragen 8' Kostgeld: studenten I4.5 5 a ap. coad juteurs 2%-- b. Bijdragen voor° 1 beddenhuur - J t ƒ1* 2. boekenhuur t - 2,50; - - f 1 Deze bedragen worden voldaan bij het begin van elke maand en lopen over 11 termijnenOver dit zakgeld wordt door het huis be schikt Oktober 2009 47

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 48