Het li .nee je van c ie ikeirik en ie une en c Cor Oudendijk Ome Jaap Schoenmaker zit met mijn moeder op de stoep van mijn ouderlijk huis Toen ik nog zo'n 'joontje' was van een jaar of drie, woonde twee huizen naast ons Ome Jaap. Hij was helemaal geen oom, maar indertijd noemde je iedereen oom of tante. Ome Jaap heette eigenlijk Jaap Schoenmaker en was nooit ge trouwd geweest. Hij woonde bij z'n schoonzuster Ma in. Zijn broer Dirk was al overleden, die heb ik nooit gekend. Ome Jaap vond dat 'merakelse pittig' dat ze twee huizen verder zo'n klein 'beukertje' hadden. Ik mocht veel bij hem op schoot zitten en ome Jaap vertelde verhaaltjes en af en toe leerde hij me ook een liedje. ,,Zalle we nag efkes zinge van de Daalmeers molen?" vroeg ome Jaap dan aan mij. Nou, dat wou ik maar al te graag. Ome Jaap zette in en ik viel in op mijn manier: D'Oukarspelder kerk en de Daalmeersmolen Die zatte met z'n tweien in een donderbui Ik snapte eigenlijk niet goed waar 't over ging, maar 't re frein vond ik nog mooier. Omdat dit stukje bestemd is voor ons blad, zal ik 't refrein niet opschrijven. 't Was niet zo net jes als dat je verwachten mocht van een liedje dat aan een jochie van drie geleerd werd. Als ome Jaap weer naar huis was, stond ik 't liedje (tot grote schik van ome Jaap en een zekere mate van afgrijzen van mijn moeder) hoge deunen te zingen bij 't hek. Ome Jaap is er al jaren niet meer. D'r is nog wel een foto van 'm. Hij zit met mijn moeder op 't stoepje. 't Wijsje ken ik altijd nog. Laatst hoorde ik op de radio een stukje uit een operette. 't Was 'Flotte Bursche' van Franz von Suppé. Ta ta, ta ta taa, ta ta ta ta ta taa ta. Barst, dacht ik bij m'n eigen, dat is van de Oudkarspelder kerk en de Daalmeersmolen. In 2006 kreeg de stichting van de familie Kardinaal een aan tal oude kasboeken van wijlen Klaas Kardinaal, timmerman te Oudkarspel. In het kasboek van 1910 vonden we dat de kerk in Oudkarspel op 19 januari 1910 raak geslagen is door de bliksem. In de daaropvolgende maanden had Kardinaal flink wat klus aan de reparatie van de toren. Recentelijk kwam bij de familie Tauber uit Oudkarspel een foto boven water van herbouw van de spits van de kerk. Zonder de nu zo gemakkelijke hoogwerker, maar ook zonder steiger of enige bescherming staan er zo'n zeven mannen op de toren. Eén staat schuin rechts boven het uurwerk, vijf staan bij el kaar nog hoger en één zit helemaal boven in de punt. Petje af voor deze waaghalzen. Of in dezelfde onweersbui ook de molen in de Daalmeer ge raakt is, weet ik nog niet. Wel is bekend dat de watermolen, die in 1566 werd gebouwd, in 1917 is afgebroken. Het zou best kunnen zijn dat dit naar aanleiding van die bliksemin slag is geweest. Ome Jaap, nog bedankt dat je me toen dat liedje geleerd hebt. Ik zal 't nooit vergeten. De herbouw van de spits van de kerk in Oudkarspel. Op de trans en spits staan werknemers kennelijk zonder veiligheidslijnen 46 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 47