Broek op Langedijk Links: de Broeker Veiling richting Dubbelebuurt Rechts: De oudste boom van Langedijk staat aan het Bakkerspad Zo langzamerhand nader ik de parel van Broek op Langedijk: de veiling. Het doet me goed dat dit prachtige gebouw niet is gesloopt. Ik ben er best trots op dat ik ook wel eens in de veiling geweest ben toen hij nog in gebruik was. Aan de andere kant van de veilingbrug aan het Bak kerspad is nog steeds een minstens even bijzonder monument te vinden, namelijk een schitterende, stok oude veldiep. Ik heb wel eens begrepen dat het de oudste boom van Langedijk is. Elke keer als ik daar langs kom, kijk ik vol bewondering naar deze prachti ge boom. De eerlijkheid gebiedt me te zeggen dat ik in mijn jeugd nog niet zoveel oog voor deze boom had. De oude school met hoofdenwoning stond tussen het voormalige gemeentehuis, toen nog in gebruik als kantoor van de ontvanger en werkruimte voor Gemeentewerken, en de Nederlands Hervormde Kerk. Vanuit de klas hadden we het volle zicht op trouwerijen en begrafenissen. Toen ik in de eerste klas zat, was meester Bierman schoolhoofd. Hij werd een jaar later opgevolgd door meester Koningsteijn, een man die ik bijzon der aardig vond. In de tweede klas kreeg ik les van meester Hermans. Vele jaren later ontmoette ik toe vallig diens zoon die me vertelde, dat zijn ouders het bepaald niet gemakkelijk hebben gehad. Mees ter Hermans kwam uit het Zuiden en was in zijn jonge jaren pater geweest. Op een zeker moment is hij uitgetreden en getrouwd. Het echtpaar Her mans kwam in Broek op Langedijk terecht, ver weg van het katholieke zuiden. Toch heeft hij altijd in angst geleefd dat zijn "mis stap" hier zou uitkomen. Hij vreesde oppositie van zowel de protestantse ouders van de openba re school als van de Rooms Katholieke Parochie in Langedijk. Meester Hermans is later naar de ULO in Noord-Scharwoude vertrokken. De ingang naar de oude Openbare Lagere School met de NH kerk op de achtergrond 42 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 43