L ranged K K Jaap Kroon Inleiding Het West-Fries Archief in Hoorn bewaart de collectie fo to's van Jan Koeten uit Aartswoud. Zo rond 1965 trok hij met zijn camera door West-Friesland om de mooie plek jes vast te leggen. Blijkbaar was hij onder de indruk van de schilderachtige schoonheid van Broek op Langedijk, want van dit dorp heeft hij relatief veel foto's gemaakt. Aan de hand van een selectie van deze foto's neem ik u mee naar het Broek op Langedijk van de jaren zestig, het Broek op Langedijk van mijn jeugd. Degenen die deze collectie eens wat beter willen bekijken, zijn van harte welkom op het West-Fries Archief in Hoorn. Verhaal Na de zomervakantie van 1957 wachtte de eerste klas van de openbare lagere school in Broek op Langedijk. De eerste klas was toen tijdelijk gevestigd in de Vrijgemaakt Gereformeerde Kerk, juist tegenover het oude gemeente huis van Broek op Langedijk. Achter het gemeentehuis stond de school, met pal daarnaast de hoofdenwoning. school ging, ging ik er overheen. Rechts was meteen huize "Banscheiding", destijds bewoond door Jaap Bakker. Naar het woonhuis van de familie Bakker liep een lange, smalle brug. Ik denk dat het niet de langste brug van Broek op Lan- gedijk was, maar een goede tweede of derde was hij toch wel. Meteen links na de Broekerbrug staat nu de bungalow, die destijds gebouwd is door de familie Kamp. Vroeger stond daar een heel oud huis. Ik weet dat het er stond, ik ben er zelfs wel in geweest, maar ik heb er geen beeld meer bij. Ik heb er ook nooit een foto meer van gezien. Staande op de Broekerbrug kon je altijd zo mooi het ver schil tussen Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk zien. De dorpen waren totaal verschillend en precies op de dorpsgrens kon je dat al zien. Op de een of andere manier was Broek op Langedijk veel schilderachtiger. De mentaliteit van de bewoners was ook anders. Op Konin ginnedag was het opvallend dat in Broek op Langedijk iedereen vlagde en in Zuid-Scharwoude veel mensen niet. Links: De lange brug naar 'De Banscheiding' op Broeker grondgebied, bijna achter de bebouwing van Zuid-Scharwoude Rechts: Gezicht op de ingang van Broek met links de nieuwe bungalow van Kamp De juffrouw van de eerste klas was Grada Bouman, be kend van de prachtige aquarellen die ze van Langedijk heeft gemaakt. Ik heb nog een aantal jaren in het oude schoolgebouw doorgebracht. Zo rond 1961 is het nieuwe schoolgebouw aan het Ox- hoofdpad in gebruik genomen. Toen was dat een prach tig nieuw gebouw met een moderne gymzaal. De school was voorzien van alle moderne snufjes, zoals elektrische in hoogte verstelbare schoolborden. Inmiddels is het ge bouw al weer onder de slopershamer gevallen. Ik ging meestal lopend naar school, zoals de meeste kinde ren trouwens. Eerst door het Zuideinde van Zuid-Schar- woude en dan Broek op Langedijk in. Op de grens tussen Zuid-Scharwoude en Broek op Langedijk lag de Broeker- brug. Deze brug betekende voor mijn vader en veel an dere tuinders de ontsluiting van de oostkant. Ik zal er ook wat keertjes onderdoor gegaan zijn. Maar goed, als ik naar wïMsgïS De Broekerbrug (of Noorderbrug zoals men in Broek zei) richting Zuid-Scharwoude Rechts het huis van Jan Kasten en Dieuw Slikker Oktober 2009 39

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 40