Zij kwamen hier werken en geld verdienen W. MÖLLER. OUDKARSPEL. Manufacturen, Bedden, Dekens en Naaimachines. Deze post is geadresseerd aan W. Möller, hij noemde zich toen kennelijk Wilhelm (of misschien al Willem, zoals hij later liever werd genoemd). In Barsingerhorn staat hij dan te boek als inlands kramer. Per 1 juli 1890 is hij van Barsingerhorn naar Oudkarspel verhuisd en werd hij in wonend bij zijn oom en tante Hermann en Grietje Stöve in Oudkarspel. Met ingang van 1891/'92 werd een patent uitgegeven door de gemeente Oudkarspel voor inlands kramer in manufacturen. Hij was toen in dienst van zijn oom Stöve. In het Duitse Himbergen woonde Justine Wiemann (geb. 1871), boerendochter. Himbergen was (en is nog steeds) een gehucht zonder school en kerk in de buurt van Os- nabrück. Justine ging daarom naar school en kerk in het nabijgelegen (ca 3 km bospad) Holte. Na haar schooltijd is zij werkzaam geweest als werkster/ kamermeisje op het Damesstift (een protestants klooster voor vrouwen van gegoede komaf) te Börstel. Daar zul len Willem en Justine elkaar ontmoet hebben. Getuige een intensieve briefwisseling uit die tijd kregen zij verkering met elkaar, wat uitmondde in hun verloving met Pinksteren in 1899. Op 19 december 1899 zijn ze in Holte in de kerk daar getrouwd. Op 13 januari 1900 passeerde een hypotheekakte waarbij Willem Möller f 2500,- leent van zijn oom H.B.D. Stöve met zijn huis als onderpand. Zeer waarschijnlijk werd dat zijn start als zelfstandig winkelier. Dit blijkt ook uit de boekhouding welke start op 1 januari 1900. De klantenkring van een manufacturier beperkte zich niet tot het dorp Oudkarspel alleen. Met paard en wagen werd er ook buitenom gevent. Het assortiment bestond o.a. uit keper, molton, rode zakdoeken, een bol sajet, kortom alles wat moeder de vrouw no dig had. Willem en Justine kregen twee kinderen: Hermann Wilhelm in 1901 en drie jaar later dochter Marie Margarethe Julianne, die kortweg Mietze werd ge noemd. Vader Möller liep op dat moment al rond met plannen voor een nieuw winkelpand plus woon huis. De eerste plannen bleken wat té ambitieus te zijn. Een bescheidener versie bleek wel haalbaar. Willem kocht een oud huis aan de andere kant van de straat, liet het slopen en op 31 augustus 1909 legde de toen achtjarige Hermann de eerste steen. Drie maan den daarna was het nieu we pand al klaar. In die tijd kon men dus wel snel bouwen. De Firma Möller kon goed voor de dag komen. Hermann neemt de zaak over Zoon Hermann werkte in de zaak en kreeg op een goe de dag verkering. Marie Kos, de zuster van de bekende schaatsenrijders Cor en Willem Kos, werkte al bij de firma Möller. Dat hierdoor de omgang startte, zal geen mens ver bazen. De verkering verliep niet echt probleemloos. Her mann was Luthers en Marie Rooms Katholiek. Dit gaf be zwaren van de kant van familie en kerk met als gevolg dat Hermann Oudkarspel verliet, zich in Amsterdam vestigde en ging werken als reiziger in textiel. In 1926 is Marie hem gevolgd en zijn zij in Amsterdam in het huwelijk getreden. Na enige jaren werd de vrede min of meer getekend, keer den zij terug naar Oudkarspel en ging Hermann weer bij zijn vader werken. In Oudkarspel betrokken zij het vroe gere geboortehuis van Lourens Bogtman ten noorden van het Regthuis Hier werd in 1929 hun dochter Truus gebo ren. In de crisis van de jaren dertig ging het slecht met de zaak en moest er bezuinigd worden. Dit werd gerealiseerd door dat na een verbouwing van het woon/winkelhuis het gezin van Hermann en Marie op de beneden-verdieping en Wil lem en Justine op de bovenverdieping van het pand gingen wonen en zo de woonlasten werden verlaagd. In die periode werd de zaak gerund door Willem met zijn zoon Hermann en knecht Steven de Rijke. Toen Willem ziek werd en op 11 oktober 1937 overleed nam Hermann de zaak over. Intussen waren dochter Tinie (1935) en zoon Karl (1937) geboren. In 1940, na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog, ont plooide Hermann een nieuwe activiteit. Oktober 2009 37

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 38