Zij kwamen hier werken en geld verdienen Het gezin Maller in plusminus 1907. Van links naar rechts: zoon Hermann, vader Willem, dochter Mietze en moeder Justine Manufacturiers Aanleiding om te gaan. De belangrijkste reden om handel te drijven in een vreemd land was het gebrek aan voldoende bestaansmo gelijkheden in eigen streek. Net als de Twentse textielin dustrie had ook de Duitse manufacturier zijn oorsprong in de huisindustrie. Nederland bleek een groot afzetgebied. Veel Duitse kooplieden, vaak Teuten genoemd, waren voor een groot gedeelte afkomstig uit de streek achter de Westfaalse stad Lingen. Het centrum van het gebied was de plaats Mettingen. Vanuit deze streken trokken de rei zigers via Overijssel, Hasselt en Kampen. De oversteek over de Zuiderzee naar Amsterdam was dan het laatste traject. De producten van linnen, die de handelaren verkochten, werden kortweg 'lappies' genoemd. Veel bekende manu facturenzaken die we nu nog kennen, komen voort uit deze families. Te denken valt aan C&A (Brenninkmeijer), Hunkemöller, Schmalz, Bruggemann enzovoort. Ook Langedijk kende enkele van oorsprong Duitse fami lies die hier een manufacturenzaak vestigden. Bekend waren de winkels van Böttger en later Schene in Zuid- Scharwoude en die van Stöve en later Möller in Oudkar spel. De van oorsprong Duitse manufacturenhandelaars werden in West-Friesland 'lappiespoepe' genoemd. Een 'poep' is naar het schijnt een verbastering van het Duitse woord 'Bube' (knaap). Overigens werd later ook een ma- nufacturier van niet-Duitse afkomst ook aangeduid als lappiespoep. De familie Stöve Dat handelaren uit Duitsland el kaar tips en inlichtingen gaven en misschien ook wel aanmoedigden om naar Nederland te gaan, blijkt uit het onderstaande. Hermann Bernard Diedrich Stöve werd geboren op 17 februari 1851 te Dalvors, bij Berge in het Duitse Hannover. Hermann Stöve kwam op jonge leeftijd als manufacturier naar Ne derland en vestigde zich in Barsin- gerhorn. Hij heeft daar kennelijk bij een andere geëmigreerde land genoot ingewoond. Op 28 juli 1877 trouwde Hermann met de twee jaar oudere Grietje Fraij uit Sint Maarten, dochter van de gemeentesecretaris Jacob Fraij. Hij was vanaf 3 augustus 1877 actief als winkelier in Oudkar spel. Van hem is een patentrecht bewaard gebleven waarin hij zich in 1881 winkelier mocht noemen. In 1893 wordt daar nog rijtuigver huurder aan toegevoegd. Ene H.H. Möller (geb. 1829) was getrouwd met M.M.W. Rott (geb. 1837). Zij kregen drie kinderen van welke één Karl Wilhelm Möller was (geb. 1866). H.H. Möller werd op een zeker moment weduwnaar en hertrouwde met H.W.C. Stöve (geb. 1852). Op zichzelf niets bijzonders, ware het niet dat de bruid een zuster was van Hermann Stöve uit Barsingerhorn. De zoon, Karl Wilhelm Möller, is zeker op uitnodiging van zijn nieuwe oom naar Nederland gekomen. De familie Möller wordt hierna behandeld. Overigens waren er in de kop van Noord Holland meer dere Stöves werkzaam. In hoeverre dat allemaal recht streeks familie was van de genoemde Hermann Bernard Diedrich is niet bekend. De familie Stöve was door huwelijk wel gerelateerd aan de bekende fotografenfamilie Niestadt uit de Zijpe en Schagen. Hermannn Stöve hertrouwde in 1904 te Schermerhorn met de in Zutphen geboren, tien jaar jongere Catharina Elizabeth Kaarl. De familie Möller Karl Wilhelm Möller kwam ter wereld op 2 oktober 1866 in Börstel, 50 km ten noordwesten van Osnabrück. Zoals gezegd kwam Karl Wilhelm naar ons land. Hij vestigde zich in 1880 eerst in Barsingerhorn bij ene H. Hagemann, kennelijk ook een Duitser. Dit blijkt uit aan hem geadresseerde post uit die tijd. 36 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 37