Zijp en Zonen, brandstoffenhandelaren Links en rechts de schippers, verder: Arie, Dirk en vader Zijp was, maar we gingen dan ook de klanten af om te vragen wat ze voor de winter wilden. Er lag dan ongeveer 160 ton brandstof in de schuur. Per winter leverden we 400 a 500 ton brandstof aan particulieren. In de zomer leverden we de brandstoffen per bakfiets of met de schuit. Toen pa een nieuwe transportfiets nodig had, vroeg hij Huitema, die in het bestuur van de Boeren leenbank zat, om een lening. Maar Jan de Jong, ook in het bestuur, ketste het af. We waren volgens hem niet kredietwaardig en de 125 gulden kon niet worden geleend. In de oorlog konden klanten steenkool op de bon krijgen, ze kregen 5 mud per gezin, maar ze hadden eigenlijk 20 mud nodig. Op een gegeven moment waren er geen kolen meer te koop. We konden het wel krijgen in ruil voor groenten. We had den een goede band met de K.G.H. (kolen- groothandel) in Amsterdam en zodoende konden we schuiten met kool en aardap pelen ruilen voor cokes. Als we steenkool bij het spoor van Broek ophaalden, lieten we altijd wat liggen. Sommigen stonden de hele dag te wach ten om de restjes te kunnen oprapen. In 1941 waren we naar de smederij ver huisd, de boerderij werd gesloopt. En in 1950 is de oude smederij gesloopt en werd daar het huidige huis gebouwd met daar achter een nieuwe schuur. Daarvandaan moest ik dan kloetend naar de Diepsmeer. Daar legden we dan rails op het land, telkens een stukje verder want je kon niet met de schuit in de zijsloot en de akker was nogal lang. Op de rails stond een lorrie waar de manden met kool op kwamen. Bij slecht weer was dat heel zwaar werk voor een jongen van twaalf. Er was veel armoede en veel mensen konden de steenkool niet betalen. Dan moesten we elke week een half mud brengen en betaalden ze dat van de week ervoor. Soms hadden ze dan nog geen geld, maar vader bracht 't evengoed, want je kon ze niet in de kou laten zitten. In de zomer was vader hoofdzakelijk tuinder, omdat er dan weinig te doen Vader rond 1960, hij deed het toen al wat rustiger aan en werkte bij huis. Rechts staan zakjes van een half mud Oktober 2009 31

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 32