Z ijp en nottetty IbiraiMj en- JriaiMj He airen Zij Tanja Kuiper In de jaren '20 waren er ongeveer 15 brandstoffenhande- laren in Langedijk. Hier volgt een verhaal van een derge lijk familiebedrijf: Kees Zijp vertelt Mijn vader Jan Zijp is geboren in 1898, mijn moeder Ag nes Peereboom in 1900. Ze trouwden op 21 mei 1922 en gingen wonen op de Dorpsstraat te Zuid-Scharwoude, toen nummer 292. Ze bewoonden de boerderij achter de smederij die aan de weg stond en begonnen daarin een brandstoffenhandel. Daarnaast had mijn vader ook een tuinderij. Ze kregen veertien kinderen, waar er elf van in leven bleven. Ik, Kees (1928), was de derde uit het gezin. Het begon met een hondenkar Vader begon in de 20-er jaren met een hondenkar om zijn brandstoffen rond te brengen. Rond 1930 had hij een 'eze- lekar'. Als hij dan naar Oudkarspel reed, dronk 'ie koffie bij mevrouw Bruin-Bommer. De ezel ging aan de paal. Als het koffie drinken te lang duurde, begon de ezel te balken, vader draaide de kar dan om en de ezel maakte dat ie thuis kwam. Eén keer sprong m'n vader te laat op de kar en moest dus lopend naar huis. Als de ezel geen zin meer had, dan ging-ie zitten. Dat ge beurde wel eens bij de Roskambrug want die was hem te hoog. Vader moest dan maar wachten tot het beest weer zin had om verder te lopen. Na het stookseizoen, in april, bracht vader hem terug naar Klaas Kostelijk, de "peerde- skos" (paardenhandelaar), zoals gebruikelijk was in die tijd. Maar toen het september was wilde hij hem niet meer terug en kreeg hij namelijk een witte ked (klein paardje). Vader met de ezel, in de buurt van zuurkoolfabriek De Nijs Tuinder/brandstoffenhandelaar Als er thuis weinig werk was, zei mijn vader: "Ga maar naar Jan de Jong, hel pen met de kool van 't land halen. Jan woonde bij de Mosselenbrug. V.l.n.r.: Gonnie, Tinus en Kees voor het huis van opoe (nr.296) Van turf tot antraciet In die begintijd verkochten ze turf en briketten. De turf kwam met de schuit aan vanuit Drenthe, maar toen ze een eigen schuit hadden, werd het opgehaald van de Turf markt in Alkmaar. Als de schuit met turf binnenkwam (in de sloot achter ons huis), losten we die met mandjes. Ik was een jaar of 10/11, dat ik samen met mijn broer (Arie of Dirk) de schuit moest helpen lossen. De turf werd in de schuur van de boerderij opgestapeld. Later werd over gegaan op eierkolen en antraciet, dat van de mijnen uit Limburg en Duitsland kwam. Briketten (bruinkool) werden eerst vanuit Limburg met de schuit ge bracht, later met de trein tot Broek op Langedijk of Noord-Scharwoude. Dan ging het met een Langedijker schuit naar onze schuur. Na de lagere school wilde ik verder leren. "Dat is goed", zei mijn vader, "dat doe je dan maar 's avonds." Zo doende ging ik 's avonds naar Gerard Huitema voor mijn Middenstand en naar Alkmaar om mijn Vakdiploma te halen. 30 Oktober 2009 o o

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 31