&OHC1 Wat was eigenlijk een brievengaarder? Ruim 32 jaar heeft Heertjes deze functie vervuld tot hij in 1946 door de uit Weesp afkomstige B.de Vries werd opgevolgd. Na pensionering van De Vries vervulde Nico Jol uit Broek de taak van kantoorhouder in het oude pand van dochter Janny Heertjes. Kleine zelfstandige Het beeld bestaat dat alle kantoorhouders ambtenaren waren in dienst van het Staatsbedrijf der PTT. Niets is minder waar. Bekend is dat Pieter Heertjes in de begin jaren salaris ontving van de gemeente Oudkarspel en daarnaast zijn inkomsten aanvulde met de verkoop van kantoorbenodigdheden. De kantoorhouders waren vaak lid van de 'Nederlandschen Bond van Kantoorhouders'. De loketten in de dorpspostkantoren waren meestal van vrij bescheiden omvang en moesten het vaak met één loket doen. De grotere kantoren hadden meer loket ten. Deze waren geheel uit hout opgetrokken met aan de bovenzijde een mooi uitgezaagde rand. Het loket was geheel afgeschermd met traliewerk of gaas. Hier- aan wemelde het van de bordjes met aanwijzingen voor het publiek, zoals: 'Schrijft uw adres op de achterzijde van uw briefomslag' of 'Het adres uwer brieven bevatte steeds straatnaam huisnummer'. Daarnaast hingen er vaak aankondigingen en waarschuwingen van de over heid betreffende volksgezondheid en dergelijke. In ons computertijdperk zijn we er inmiddels aan gewend dat machines berekeningen voor ons maken. Het was tot in de jaren '70 van de vorige eeuw echter gebruikelijk dat op kleine kantoren geen tel- en rekenmachines voorhan den waren. Alle staten moesten met de hand worden in gevuld en getotaliseerd. Alle hulpkantoren verdwenen in 1970 bij de ingebruik name van het noodkantoor aan de Kastanjelaan in Zuid- Scharwoude. In 1983 werd aan de Voorburggracht in Zuid-Scharwoude een gloednieuw pand neergezet, maar dat is intussen ook al weer vervangen door een super markt van Deen. Voor loketdiensten zijn nu alleen nog de postagentschappen in Broek en Noord-Scharwoude overgebleven. Een paar jaar geleden schonk de heer Arie van Nienes uit Badhoevedorp aan 't Regthuis een kistje dat heeft toebehoord aan een verre oma uit zijn voorgeslacht. Het kistje is van eenvou dig materiaal maar dat wordt ruimschoots vergoed door de mooie imitatie-houtschilde ring. Op de voorkant staat de naam 'Neeltje Schouten' met daarboven het jaartal 1795. Neeltje Schouten leefde van 1784 tot 1830. Zij kreeg het kistje dus toen zij 11 jaar oud was. Neeltje kwam in Oudkarspel ter wereld als dochter van Hendrik Schouten en een tot nog toe onbekende moeder. Neeltje trouwde met Cornelis Slooves (1784-1871) en kreeg een aanzienlijk aantal kinderen waarvan er en kele jong stierven. Ze overleed op 18 augustus 1830 in Noord-Scharwoude. Via haar zoon Cornelis Slooves, getrouwd met Guurtje Pranger, kwam het kistje terecht bij hun dochter Neeltje. Klaas Opperdoes trouwde met Neeltje Slooves. Hun dochter Guurtje Opperdoes trad op haar beurt in het huwelijk met Cor van Nienes. En zo belanden we uiteindelijk bij hun zoon Arie van Nienes. Met zorg is over vijf generaties dit kistje doorgegeven. De Het in imitatie houtkleur geschilderde kistje van Neeltje Schouten Stichting Langedijker Verleden zal het als een kostbaar kleinood bewaren. (zie verder het verhaal over de familie Opperdoes in VOTG nummer 11 van oktober 2005). 28 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 29