Regelingen en verordeningen in 1841 Voor een paard, koe of vaars 60 cent Voor een hokkeling, kalf of varken 30 cent Voor een schaap 15 cent Voor een big 10 cent Voor een lam 72 cent Als het dier niet na één dag werd afgehaald dan werd een zeker kostgeld berekend. Werd het dier niet binnen 14 da gen teruggehaald dan werd het verkocht. Het geld werd dan, na aftrek van het schutloon, gestort in de kas der al gemene armen. 'De houders van eenden zullen hun dieren met een kenne lijk teken moeten merken en dit teken moeten opgeven bij den burgemeester.' Zo lezen we in de verordening. En ver der: 'Verder zullen zij hun vogels moeten vasthouden van 1 Juli tot 30 September. Voor elke eend die in die tijd los gevonden wordt, moet den eigenaar 60 cent boete betalen. Verder heeft men de vrijheid om een in die tijd losgelaten eend dood te slaan of te verkopen.' De stierenhouders of bullopers waren ook gebonden aan een aantal verordeningen. Zij moesten hun stieren 'doen ringen en behoorlijk vasthouden.' Dat 'doen ringen' staat er laconiek, maar dit was voor de stier een zeer pijnlijke aangelegenheid. De ring werd namelijk door de neus ge- slagen en dicht geschroefd. Misschien staat daar tegenover dat zo'n stier verder een mooi leven had. Vrouwen bezoe ken was namelijk zijn taak. Deze bezoeken gingen vaak door landerijen naar afgelegen boerderijen. De bulloper moest daar rechtstreeks naar toe gaan en het dier niet aan de gewassen laten vreten. Iets wat blijkbaar nogal eens ge beurde. Werd hij daarop betrapt dan kostte dat f 1,50. Gluurders Ook in vroeger dagen waren er blijkbaar al kijkers en gluurders, wat is af te leiden uit de volgende verordening. 'Men zal geen hekken of anderszins mogen gebruiken om daarop klimmende door de bovenlichten te kijken.' Men had in die tijd nog geen overgordijnen of sluitgordijnen. Een kleedje voor het onderraam was vaak alles. Om bij iemand in huis te kunnen gluren moest men dan een wat hoger standpunt innemen. Wie op dat klimmen en kijken werd betrapt, werd beboet met 60 cent. Totaal werd er een 35-tal verordeningen opgesteld waar van er veel van minder belang waren. Een en ander zal zeker hebben geholpen om op te treden tegen overtreders. Dit was nu net de bedoeling van de ondertekenaars: Bur gemeester M.Kroon en secretaris D.de Geus. Burgemeester Matthijs Kroon Secretaris Dirk de Geus Oktober 2009 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 24