in 184 egelmgen en verorc leningen Jan IJff Inleiding Er wordt in deze tijd nogal eens gemopperd over alle re gelingen en verordeningen die van bovenaf worden opge legd. Denk maar niet dat dit vroeger beter was. Een voor beeld hiervan volgt hierna. betrapt, kostte het f 3,-. Ook moesten de bovengenoemde heren hun zaak sluiten om 's avonds 11 uur. Een overtre ding kostte ook f 3,- en bij herhaling moest zelfs f 12,- wor den betaald. Het organiseren van vermakelijkheden, zoals kolf- en Burgemeester Kroon was het goed zat. Het was in het jaar 1841 toen dit gebeurde. Er wa ren zoveel klachten vanuit het dorp Noord-Scharwoude bij hem binnengekomen, dat hij besloot tezamen met de raad daar wat aan te doen. Het waren vaak maar kleinigheden, maar als er tegen deze kleinigheden geen regeling of verbod bestaat, doet ook een burgemeester daar niets tegen. Hij besloot om de raad voor te stellen een aantal nieuwe verordeningen en re gelingen in te stellen om, zoals het staat omschreven: 'ruzies en twisten' te voorkomen. Als gevolg van Onderhoud Iedereen schrobde de straatweg en haalde het gras uit de stenen, veegde de dorre bladeren weg enzovoort. Als ie dereen dat doet, gaat het wel goed, maar ook vroeger wa ren er dwarsliggers. Zo werd door een verordening nu ie dereen gedwongen om dit, als het bij bekkenslag (door de dorpsomroeper) werd bekendgemaakt, allen gelijktijdig te doen. Wie het vertikte, kreeg een boete van 60 cent. Nu lijkt een boete van 60 cent in onze tijd weinig, maar het was in die tijd heel wat. Ter vergelijking: vijf sigaren kostten toen tien cent of minder. Ongeveer hetzelfde was van toepassing op de sloten. De bewoners werden verplicht om de sloten en vaarten op voldoende breedte en diepte te houden en te ontdoen van kroos en waterplanten. De straf bij nalatigheid hiervan was 50 cent. Overlast Bij de herbergiers en de tappers was er blijkbaar ook vaak wat mis. Er waren in die tijd nogal wat kleine slijterijtjes waar wel eens wat gebeurde. Het werd hen verboden om hun huizen te lenen aan personen die daar zouden gaan kaartspelen, met dobbelstenen spelen of teerlingen (een soort dobbelsteen) werpen. Wie deze verordening over trad, kon rekenen op een boete van f 1,50. De herbergiers, tappers en ook de winkeliers mochten tijdens de gods dienstuitoefening geen drank tappen. Verder mochten ze ook niet laten kolven of kegelen. Wie daarop toch werd het kaartspelen of dobbelen ontstond nogal eens ruzie biljartwedstrijden moest worden aangevraagd. Ook het houden van harddraverijen, die in vroeger jaren op 't Wegje (later Spoorstraat) werden gehouden, moest men aanvragen. Bij het negeren van dit gebod moest f 6,- door de organisator worden betaald. Op biddagen en -uren of soortgelijke godsdienstige plech tigheden waarop sluiting van de herbergen was bevolen, mocht de herbergier aan niemand verversingen verkopen. Dit was met uitzondering van personen die kennelijk op doorreis waren, mits ze zich niet luidruchtig vermaakten. Op een dorp kende iedereen elkaar. Iemand die op door reis was, dus een vreemde op het dorp, werd direct als zodanig herkend. Uitkijken voor de herbergier, want een overtreding kostte hem hiervoor f 12,-. Dieren en vee Het was wel een heel andere wereld waarin de Noord- Scharwouders toen leefden. Uit al de verordeningen en re gelingen blijkt dat het een echte boerenstreek was waarin we het Noord-Scharwoude van heden niet terugvinden. Zo was blijkbaar loslopend vee een veel en vervelend voorkomend gebeuren. Hiervoor was een dorpsschutter aangesteld. Denk nu niet dat dit vee door hem werd ge schoten, nee, het werd juist door hem beschut, dus in een groot zogenaamd schuthok. Wie zijn vee dan terug wilde hebben, moest een soort losgeld betalen. De tarieven hier voor waren als volgt vastgesteld: 22 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 23