De Butterlaan en zijn vroegere bewoners Omdat het blokje van vier woningen op dat van Engel na leeg was en aan de slopers toe was, kreeg ik van wethou der Bruyn de opdracht om Engel te helpen verhuizen naar het huisje van de weduwe Klomp bij de sluis in Oudkar spel. Nadat ik twee weken tevoren Engel had ingelicht en advies gaf om alleen spullen van waarde te sorteren, brak de dag aan dat ik samen met Muus Bakker en Jaap Kramer, Engel ging verhuizen. Zijn spullen moesten op de motordriewieler van Muus overgebracht worden. Tijdens dit klusje pakte Jaap een kastje om dit op de kar te zetten. "Laat staan," zei Engel, "want dat moet ik nog afstoffen." Waarop Jaap zei: "Daar heb je twee weken de tijd voor gehad, daar kunnen we niet op wachten." Toen gooide Engel een stoffer richting het hoofd van Jaap. Gelukkig was het mis. Ik zei: "En gel, moet dit nu zo?" Hij kreeg gelijk spijt en zei dat hij dat niet had moeten doen. Het huisje van de weduwe Klomp was leeg en kaal. Ik heb toen aan Herman Vinke van Sociale Zaken gevraagd of het goed was dat ik bij de firma Kayer een eenpersoonsbed, een kussen en een paar dekens kon halen. Verder wilde ik Luxaflex voor de ramen zodat hij niet zo te kijk kwam te wonen. Dat was allemaal direct akkoord. Het bed heb ik toen opgemaakt en de Luxa flex opgehangen. Toen Engel daar aankwam, was hij zo blij als een kind en zei: "Jullie hebben me helemaal verwend." Maar het duurde niet lang of het papier stapelde zich weer op. Engel is op 6 januari 1988 in Buitenzorg overleden. (in 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid' van oktober 1997 heeft Jan IJff het leven van Engeltje opgetekend). Een andere opmerkelijke bewoner van de Butterlaan was Nolet. Hij was door de zoldervloer gezakt. Aangezien hij er in moest blijven wonen, kreeg timmerman Valkonet de op- Het huisje van Dirk de Vries met daarvoor zijn vrouw en dochtertje dracht om er met spoed een nieuwe vloer in te leggen. Toen Nolet thuiskwam, zag hij dat de kachel had gebrand. Dat was opmerkelijk want die had hij zelf nooit aan. Dus kwam de vraag van hem wat we met de kachel hadden ge daan. De timmerknechten zeiden dat zij er het oude hout in hadden opgestookt. Toen het klusje geklaard was, zou hij het zelf wel verven, zei hij. Vervolgens zette de vloer in de carbolineum. De stank is nooit meer uit het huis verdwenen. Einde Butterlaan In het bestemmingsplan 'Barnewiel' was de Butterlaan ook opgenomen en alle hier staande huizen waren op de slooplijst geplaatst. De sloopkosten werden in de grondprij zen van het gehele bestemmingsplan meegerekend. Elke grondkoper betaalde vijf gulden per vierkante meter meer. Echter niet alle huizen zijn gesloopt. De eerste vier zijn uit eindelijk blijven staan. Na het dempen van de sloten, het leggen van een gescheiden rioolstelsel en de verharding van de straten, kwam de straatnaamcommissie met een voorstel om de straten namen te geven die passend waren bij het dorp en zijn omgeving. Het werden de Kasteelstraat, Bre- derodestraat, Regthuisstraat, Van Teylingenstraat en de But- terlaan werd Lourens Bogtmanstraat. Deze werd vernoemd naar de beroemde zanger Lourens Bogtman die in 1900 in Oudkarspel werd geboren in het huidige huis van de fami lie Greuter. Zijn vader had daar een schilderswerkplaats. Onze stek op de Butterlaan Toen in 1976 Dirk de Vries een woning kreeg in de Maurits- straat in Noord-Scharwoude, kon ook dit huis worden ge sloopt. Met een beetje geluk kon ik dit stukje grond kopen. Ik was dolblij en ging meteen aan het tekenen en diende hiervoor een bouwaanvraag in bij de gemeente voor een bouwvergunning. Eind juli 1976 kreeg ik de vergunning en kon aan de fundering beginnen. Het huis werd in casco gebouwd door aannemer Boersen uit Sint Pancras. Samen met mijn vrouw heb ik het huis afgetimmerd, geschilderd en behangen. Op 7 maart 1977 konden wij verhuizen vanuit Schagen naar de Lourens Bogtmanstraat nummer 16, waar ik nu nog steeds woon. Zicht op de Butterlaan vanuit het zuiden. De oude boerderij die op het land net ten zuiden van de Butterlaan stond, wordt afgebroken en vervangen door twee woonhuizen. (foto Hermann Möller) Oktober 2009 21

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 22