Op en rond de Kromme Brug Op dat moment verhuisde het hulppostkantoor naar het pand waar nu kapsalon Figaro is gevestigd (Dorpsstraat 459). Bij gebrek aan opvolging werd de zaak van Greidanus rond 1920 voortgezet door Johannes Greidanus, zoon van Jacobs broer Ausonius, geboren te Alkmaar. Johannes was in 1915 getrouwd met Gerritje Klum- penaar uit Middelie. Het echt paar kreeg twee zonen: Auso- nius (Aus), die naar zijn vaders vader was vernoemd en Hille- brand (Bram), genoemd naar opa Klumpenaar uit Kwadijk. Beide zoons kozen niet voor het vak van kruidenier. Aus zocht het in de luchtvaart en Bram was werkzaam bij de Heidemij. De weduwe Greida- nus runde nog tot in de jaren '60 de winkel waar het leek of de tijd had stilgestaan. Opval lend waren de grote handkof fiemolen -die nu overigens in 't Regthuis staat- en het rek boven de toonbank met papieren zakken en een rol touw. In de jaren zeventig maakte mevr. J.de Waard-Goudsblom deze foto. Links de al niet meer in gebruik zijnde winkel van Greidanus en rechts de winkel van Schene. In de verte de Doe-Het-Zelfzaak van Liefting De weduwe Greidanus werd uiteindelijk te oud om de zaak nog verder te runnen en ook de opkomende super markten zullen geleid hebben tot opheffing van deze ka rakteristieke winkel. Het pand werd gekocht door Theo Molenaar en Ans Beers die het geheel verbouwden. Ge lukkig hebben ze wel de oorspronkelijke gevel bewaard. Een verdwenen huis Links naast het huis van Greidanus stond een oud huis. Het stond een beetje schuin gericht naar de Koog toe. Be gin 20e eeuw treffen we hier Neeltje Kok-Wijn aan. Deze weduwvrouw werkte vaak in de tegenover liggende Roode Leeuw. Later woonde hier de familie Jan Kruijer. Ook blijkt hier veldwachter Frederik Prins in zijn eerste jaren in Zuid-Scharwoude te hebben gewoond. Eind ja ren vijftig woonde korte tijd de familie Witte hier. Na ver huizing naar Oudkarspel werd het oude huis gesloopt en verrees hier een nieuwe bungalow voor de weduwe Bakker-Commandeur met haar zoon Piet. voering van het ruilverkavelingsplan uit. Deze uitslag betekende ook het doodvonnis voor de Kromme Brug. In Zuid-Scharwoude moest bij de Kromme Brug een doorbraak worden gemaakt van de Dorpsstraat naar de daar omgelegde Voorburggracht in het verlengde van de Koog. Aanvankelijk leverde dit enige problemen op vanwege het huis van de familie Pater dat moest worden gesloopt. Ook de oude VIVO-winkel moest het veld rui men. Sinds die tijd rest van de oude brug alleen nog een naam die gegeven is aan de verbindingsweg tussen de Koog en de Voorburggracht. Bronnen: Kuieren door Historisch Langedijk, deel I Tussen Buitenland en Luizeknip; 1980 Langedijker streekhistorie; door Klaas Zeeman, bewerkt en geïllustreerd door Jan IJff; Uitgave Elma Edities Noord-Scharwoude; 1993 Mondelinge informatie van mevr. H.Schene-Wolfswinkel Informatie van Internet over de reünie van De Koog Verkaveling Op 23 december 1964 brachten de belanghebbende grondeigenaren in Noord-Scharwoude hun stem uit over de uitvoering van de ruilverkaveling 'Geestmerambacht'. De uitslag van die stemming was wel zeer overtuigend: niet minder dan 97 procent van de stemgerechtigden (in grondbezit uitgedrukt 95 procent) sprak zich voor de uit- 16 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 17