Op en rond de Kromme Brug Kleermaker Friedrich Bernhard Heinrich Schene was evenals Gerhard Böttger geboren te Berge. Hij trouwde in 1883 in de Wieringerwaard met Dieuwertje Heinstman. Hun zoon Arie Schene, die te boek staat als manufactu- rier, kreeg verkering met Neele Suzanna Böttger, de oud ste dochter van Christiaan en Gerarda. Neele was in 1904 al getrouwd met Cent Boudewijn Kruik maar anderhalf jaar later daarvan gescheiden. Arie en Neele trouwden in 1913 in Zuid-Scharwoude. Hun huwelijk duurde slechts kort want Neele overleed op jonge leeftijd. Suzanne Gerarda Böttger, het vijfde kind van Christiaan en Gerarda Böttger trouwde in 1921 te Oudkarspel met weduwnaar Arie Schene. Door dit huwelijk zou enige tijd la ter de naam Bött- ger plaats maken voor Schene. Vrij wel gelijk met de herbouw van De Roode Leeuw was naast het oude huis aan de linker kant al een gloed nieuwe winkel ge bouwd. Uit het huwelijk van Arie en Suzan ne werden twee kinderen geboren: dochter Marietje en zoon Fritz. Deze zoon zou in eerste instantie gaan studeren voor arts maar het overlijden van zijn vader bracht hierin verandering. In 1954 trouwde Fritz met Hanny Wolfswinkel, dochter van de stalhouder uit de Laanweg. Het jonge paar nam toen het roer over van moeder Suzanne. Bij de verkaveling in 1970 ontstond ruimte om de winkel uit te breiden. Doordat de halve sloot eigendom was van Schene kon in noordelijke rich ting iets meer ruimte worden gecreëerd. De oude winkel werd aan de tijd aangepast en ook het assortiment werd uitgebreid. Na het overlijden van Fritz Schene werd in de voormalige textiel- en woninginrichtingszaak de EP- winkel van Jack en Tineke Stet gevestigd. De kruidenierswinkel van Greidanus Tegenover de manufacturenwinkel van Böttger/Schene stond een huis met een opvallende gevelversiering in de vorm van een geschulpte windvering. In 1825 woonde hier de schoenmaker Pieter Bosch. In 1850 treffen we hier iemand anders aan. Petrus Greida- nus was in 1811 in de Zijpe geboren en was in het begin tabaksverkoper. Hij trouwde in 1836 met Johanna Hess, dochter van een predikant uit Venhuizen. Petrus en Jo hanna begonnen in Zuid-Scharwoude in dit pand een handel in koloniale waren, een voorloper van de kruide nier. In 1850 werden in Nederland overal bestelhuizen van de posterijen gevestigd. Petrus Greidanus werd de eerste brievengaarder van Zuid-Scharwoude. In 1870 kreeg de brievengaarder de opdracht om een hulppostkantoor in te richten. De brievengaarder was toen verplicht om 'het kantoor te houden in een afzon derlijk daartoe ingerigt vertrek, inwendig niet voor huis- genooten of vreemden toegankelijk'. Een gat in het schot tussen de winkel en het kamertje aan de voorkant diende als loketje. De kruidenierszaak ging over in handen van zoon Jacob Greidanus, getrouwd met Neeltje Bruijn, afkomstig van Texel. Dit echtpaar heeft jaren achtereen de winkel be heerd. Jacob was bestuurlijk zeer actief. Zo was hij jaren achtereen raadslid en wethouder van Zuid-Scharwoude en zat hij in het bestuur van het Witte Kruis. Een andere zoon van Petrus en Johanna was Johannes Greidanus. Hij trouwde in 1875 met Aagtje Pranger uit Noord-Scharwoude. Johannes staat vanaf 1873 ook te boek als brievengaarder, een voorloper van de latere kan toorhouder bij de PTT. Een kijkje aan de achterkant van de winkel van Schene (rechts). Links de woning van de weduwe Den Besten, achter de kruidenierswinkel van Van Kleef. Onder de Kromme Brug ligt al zand waarmee het Diepie bij de Koog werd gedempt. Oktober 2009 15

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 16