Op en rond de Kromme Brug Op 25 januari 1878 werd Betje Buur voor de tweede maal weduwe, Jacob overleed op 39-jarige leeftijd. Toen Willem Kraakman volwassen was, trouwde hij met Maria Dimfina Henselmans en opende een kruideniers zaak annex barbierszaak bij de Kromme Brug. Moeder Betje Kraakman-Buur woonde op latere leeftijd bij haar zoon en schoondochter in. Een bekende opvolger van Kraakman was Gerard Don- gelmans. Dongelmans, vaak kortweg 'Dongel' ge noemd, was een grote joviale man. Dit maak te hem uitermate geschikt om jaarlijks de rol van Sinterklaas in Zuid-Scharwoude te ver vullen. Zijn vrouw was dan vaak de Zwarte Piet. Dongelmans was in Langedijk de eerste die een automatiek met croquetten liet aan brengen. Door het toenemende verkeer zocht de gemeente Langedijk naar mogelijkheden om panden die op de weg stonden, met en kele meters in te korten. Dit lot onderging ook de kruidenierswinkel. Er verrees een nieuwe voorgevel. supermarkt. Hiervoor moest de achterliggende woning van de weduwe Den Besten worden gesloopt. Door de toenemende concurrentie besloten Nic. en Sien van Kleef uiteindelijk de winkel te sluiten. Na enige tijd van leeg stand werd de oude VIVO-winkel een jongerencentrum, zoals al vermeld bij het Raadhuis. Na verwerving van een stuk grond tussen Dorpsstraat en Voorburggracht besloot de gemeente Langedijk de Koog door te trekken en gelijk de oude winkel te slopen. Op deze plek is nu een parkeerterrein. In Oudkarspel stond het VIVO-winkeltje van Nic. Van Kleef op de nominatie om te worden gesloopt (zie ook het artikel over de familie Möller). Nic. en zijn vrouw Sien De sterk ingekorte kruidenierswinkel op een ansicht uit de jaren vijftig. van der Vliet konden overstappen naar de De Kromme Brug had toen al de bekende ronde leuningen kruidenierswinkel bij de Kromme Brug. In eerste instantie zag de winkel er nog net zo uit als bij De manufacturenwinkel van Böttger en Schene Dongelmans. Maar Nic. van Kleef ging met zijn tijd mee De eerste bebouwing over de Kromme Brug was in 1825 en transformeerde zijn oude kruidenierswinkel in een een zogenaamde droogschuur op een vrij omvangrijk erf. De schuur was eigendom van de landbouwer Dirk Jongerling. Dirk overleed in 1851 waarna zijn wedu we verhuisde naar het Armenhuis. De grond ging hierna over in handen van de manufacturier Gerhard Wil helm Böttger, een koopman afkom stig uit Berge in Pruisen. Böttger had eerst met zijn vrouw Louiza Frede- rika Sündermann, geboren te Osna- brück, in Oude Niedorp gewoond. Hier waren ook hun twee oudste kin deren geboren. In 1854 stond op de plek van de droogschuur een woning met manufacturenwinkel. In 1873 zien we Gerhard Böttger ver trekken naar Amsterdam. Oudste zoon Christiaan Wilhelm, in 1852 te Oude Niedorp geboren, zet dan de zaak voort. Met zijn vrouw Gerarda Johanna Suzanna Baert, afkomstig uit Egmond aan Zee, stichtte hij een om- De eerste manufacturenzaak van Böttger met de eigenaar zelf ervoor met handwagen vangrijk gezin. 14 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 15