Op en rond de Kromme Brug Kort na 1900 begon men te denken over een nieuw raad huis. Met zijn bijna driehonderd jaar was het gebouwtje met zijn Zaans aandoende geveltje schoon op. Op 5 mei 1908 werd besloten om een nieuw gebouw neer te zetten. Al op 6 juli vond de aanbesteding plaats. Het werk werd gegund aan A.Groen uit Alkmaar die het voor f 4882,- wilde bouwen. Burgemeester J.W.C.Kroon legde op 8 sep tember 1908 de eerste steen en vlak voor Nieuwjaar, op 30 december 1908 werd het nieuwe raadhuis in gebruik genomen. Het was bijna vierkant van vorm en werd later bekroond met een klein torentje. Dit torentje was met een bedoeling ontworpen. In 1903 was namelijk besloten om de toren van de Koogerkerk te slopen. Het uurwerk kon dan mooi worden geplaatst in het torentje op het nog te bouwen raadhuis. Met dit idee had men buiten de bevolking gerekend. Er werd een brief gestuurd naar Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, ondertekend door 154 gezinshoofden. Dit was voldoende voor de raad om het plan in te trekken. Toen in 1905 de toren van de kerk werd her bouwd, was in feite het toren tje op het raadhuis overbodig. Maar men besloot toch een klein exemplaar op het dak te plaatsen. In 1941 gingen de Langedijker dorpen op in één gemeente. Hiermee was het raadhuis in feite overbodig geworden. In het Langedijker raadhuis in Noord-Scharwoude was echter niet voldoende ruimte. Als distributiekantoor en hulpsecretarie van Sociale Zaken deed het oude raadhuis daardoor nog jaren dienst. In 1950 stonden De Roode Leeuw en het voormalige gemeentehuis nog zo naast elkaar. Het raadhuis had toen nog het torentje. (foto collectie Karl Maller) In de nadagen van de hippiecultuur stelde de gemeente Langedijk in 1972 het voormalige gemeentehuis van Zuid- Scharwoude ter beschikking aan jongeren. De werknaam 'De Koog' ontstond vanzelf omdat dit gemeentehuis als adres Koog 1 had. Vlakbij Koog 1 was de Rooms Katholieke Mulo gevestigd en veel leerlingen kwamen tussen de mid dag even binnen voor een kopje thee. De sfeer was echter zo goed, dat diverse leerlingen maar besloten om hun middag programma op school in te ruilen voor een langer verblijf in De Koog. Zo langzamerhand werd De Koog een soort jon gerencentrum en breidde De Koog zich uit. Terwijl het be neden een theehuis bleef, ontstond er een bestuur wat zich voornamelijk bezighield met bestuursuitjes en -etentjes. Dat laatste gebeurde op de tweede verdieping. Langzamerhand werd de thee ingeruild voor bier en wiet. Het laatste werd gekweekt bij het kraakpand The Gunner in Broek op Lange- dijk, wiens bezoekers ook al gauw naar De Koog kwamen. De verandering van theehuis naar jongerencentrum duurde eigenlijk van 1973 tot 1975. De groep mensen die in 1973 actief was, viel in 1975 min of meer uit elkaar. Er was grote behoefte aan nieuwe mensen. Tevens ging de gedachte uit naar een echte stichting met bestuur. Mede op gemeente lijk advies werd deze opgericht. Met het oprichten van de stichting kwam er ook een tweede tijdelijke accommodatie beschikbaar. Oktober 2009 Het oude Regthuis van Zuid-Scharwoude zoals het er heeft gestaan van 1608 tot 1908

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 13