Op en rond de Kromme Brug De Roode Leeuw Allereerst was dat op de hoek van de Koog de stokoude herberg De Roode Leeuw. Rond 1825 treffen we hier de 'kastelijn' Arie van Twuyver aan. Hij was eigenaar van een herberg, erve en kolfbaan. Op 20 februari 1845 kocht Gerrit Schmidt de herberg annex 'vleeschhouwersaffai- re'. De herberg was dus ook nog slachterij. Ruim een jaar later, op 24 februari 1846, kwam het geheel in de openbare verkoop. Notaris Hulst veilde alles en eigenaar werd Aris Kist uit Koedijk voor de somma van f 3225,-. De herberg zag er in die tijd wel wat anders uit dan we nu gewend zijn van een huidig café. Aan de zuidkant van de herberg stonden drinkbakken opgesteld voor de paarden en pa- len om de leidsels aan vast te maken. Verlichting gebeur de nog met olielampen en wijn werd getapt uit karaffen in kelken. Tot de gebruikelijke inventaris behoorden ook tabakskomforen, zwavelstokbusjes en kwispedoren. Lu cifers bestonden nog niet, maar wel zwavelstokken om vuur te maken. De komforen bevatten vuur om pijpen aan te steken en de kwispedoren werden gebruikt door de mannen die pruimden. Naast het kolven kon men ook al biljarten in de gelagkamer. De Roode Leeuw bleef jaren achtereen in handen van de zelfde familie. Na Aris Kist, die het geheel runde met zijn tweede vrouw Grietje Schoon, nam zoon Arie rond 1882 het café over. Arie was toen net getrouwd met Neeltje Op 't Land van Dijk uit Oudkarspel. Onder het bewind van Arie werd de oude Roode Leeuw in 1911 gesloopt en vervangen door het gebouw dat we nu nog kennen. In 1925 werd de oude kolfbaan vervangen door een nieuwe. Van de drie kinderen Kist namen niet de zoons Aris en Dirk het kaste leinschap over. Dit was voorbehouden aan dochter Trijntje, die later trouwde met Pieter Kramer uit Koedijk. Moeder Trijntje Kramer-Kist overleed op jonge leeftijd. Piet Kramer werd jaren achtereen bijgestaan door Klazien van der Vliet, in de volksmond al gauw 'tante Klazien' genoemd. Dochter Nelie Kramer nam na de dood van haar vader het café over en runde het geheel tot 1973. Het werd verkocht aan ene Van der Kluft. Vanaf die tijd veranderde het oude café ingrijpend. Het gehele interieur werd weggebroken en afge voerd. Al vrij snel werd het café verkocht en volg den verschillende eigena ren elkaar op. Zo zagen we Hans Tromp, Willem Flutsch, Ed en Miep de Boer, Paul en Linda van Dijk achtereenvolgens de scepter zwaaien. De oude kolfbaan is inmiddels al weer jaren een danscafé. Momenteel wordt het café gerund door Erik Rootjes en Corjan Wijnands. Op de hoek van Dorps straat en Koog zien we op oude foto's een stok oude boom staan op de rand van het water, dat hier 't Diepie werd ge noemd. Naast deze boom stond een urinoir voor de vele cafébezoekers. In de volksmond werd echter de alledaagse benaming 'pisbak' gebruikt. Door het vele gebruik heeft ten langen leste de boom het loodje gelegd. Regthuis en Raadhuis Rechts naast De Roode Leeuw stond sinds 1608 een Reg- thuis. Een periode die we ons nu nauwelijks meer kunnen voorstellen. Het was midden in de 80-jarige oorlog. In 1799 bezochten Engelse troepen het raadhuisje en ontdekten er twee grote kisten vol met papier: het oud-archief van het dorp. Zij zullen gedacht hebben dat het oorlogsdocumen ten waren, dus werd de brand erin gestoken. Weg archief voor later navorsers. Eén van de kisten staat nu nog in 't Regthuis in Oudkarspel. Een Franse soldaat heeft ooit aan de binnenkant zijn naam gekerfd: Emil. De Roode Leeuw zoals die in 1911 werd herbouwd. (foto collectie Karl Möller) Oktober 2009 11

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 12