Op en rond de Kromme Brug Beurzen In het West-Fries bestaat het woord 'beurzen', wat staat voor gezellig pratend samen scholen. De Kromme Brug was een plek bij uitstek om bij elkaar te komen en te klet sen. Momenteel hebben we de aanduiding 'hangjonge ren', maar bij elkaar komen is van alle tijden. Nu was het niet zo dat alleen jongeren in groepjes samenschoolden. Ook ouderen mochten graag staande of zittende op de leu ning van de brug even gezel lig bijkletsen of goedmoedig roddelen over personen die voorbijkwamen. Vaak zag men dezelfde personen ge moedelijk bij elkaar staan. Ook in later jaren vond er veelvuldig reparatie en groot onderhoud aan de brug plaats. In 1922 moest er een noodzakelijke verbreding van het rijoppervlak plaats vinden omdat het wegver keer last had van de smalle brug. Tegelijk werd de lastige kromming uit de brug ge haald. Het werk werd uitge voerd door timmerman Jacob de Vries uit Zuid-Scharwou- de met zijn zoon Piet. Maar ook uit later jaren zien we werkzaamheden. Een foto die een mooi beeld geeft van het gebied in het centrum van Zuid-Scharwoude is die waar aannemer Hendrik Metselaar bezig is met onder- Kees Kliffen, Thijs Blom, Jan Kostelijk en twee tot nu toe niet herkende mannen staan te houd aan de brug. beurzen bij de brug (foto mevr.van Kleef-van der Vliet) Door de toename van het vrachtverkeer werd na de Tweede Wereldoorlog besloten om de bruggen te vervan gen door betonnen exemplaren. Zo ook voor de Krom me Brug, die in 1948-1949 aan de beurt kwam. Om de oprit naar de brug nog meer te vergemakkelijken, werd de kruidenierswinkel van Dongelmans van een nieuwe voormuur voorzien die twee meter naar achteren werd geplaatst. Bewoning rond de Kromme Brug Staande op de brug kon men een aantal opvallende ge bouwen zien. Zoals we hiervoor al lazen, bestond er in 1721 al een herberg op de plek waar zich het centrum van Zuid-Scharwoude ontwikkelde. Het begin van de Koog werd al meer een dorpsplein waar van alles gebeurde. Aannemer Hendrik Metselaar (links) pleegt onderhoud aan de Kromme Brug. Links is het huis te zien dat ooit werd bewoond door veldwachter Prins en later werd vervan gen door de bungalow van de familie Bakker. Daarnaast de kruidenierswinkel van Greidanus en rechts de manufacturenzaak van Böttger. 10 Oktober 2009

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 11