'p en rond He .romiDie II <d Cor Oudendijk Timmerman/aannemer Jacob de Vries (links) en zijn zoon Piet repareren de Kromme Brug. Rechts naast Jacob zien we op de achtergrond veldwachter Prins en daarnaast Dirk Stuurman die vlak bij de Kromme Brug woonde Inleiding In de ruim zeven kilometer lange Dorpsstraat van Lan- gedijk lag een aantal bruggen die een doorvaart van west naar oost en omgekeerd mogelijk maakten. De Veiling- of Bakkersbrug in Broek, de Broeker- of Noorderbrug tus sen Broek en Zuid-Scharwoude en de Mosselenbrug in Noord-Scharwoude lagen in een vrijwel recht stuk. An ders was het met de brug die in Zuid-Scharwoude net bij de Koog een knik maakte. Wellicht is dat de reden dat deze brug ooit de naam Kromme Brug heeft gekregen. het gewaagd naar de jaarmarkt (kermis) te komen. Het waren Albert Pieterszoon Korn, Pieter Dirkszoon Werf, Klaas Hillen en Willem Sloth. Wanneer ze geen ruzie zou den hebben gekregen met drie Zuidscharwouders dan was dit feit onopgemerkt gebleven. De 'questie', zoals de ruzie werd aangeduid, speelde zich af op 29 juni 1721 'des nagts omtrent twee uren ten huijse van Pieter Wit, herbergier aan de Kromme Brugh tot Zuydscharwouw, ende wel op de opkamer vant huys'. Ze raakten dus in de gelagkamer van het café met elkaar slaags. Hier begon- Ter vergelijking: in het vroegere Daalmeerpad tussen Sint Pancras en Koedijk lag ook een brug die in een bocht was gemaakt. Van alle genoemde bruggen heeft alleen de Vei- lingbrug de verkaveling overleefd. Vroege vermelding Bekend is dat al in de 16e eeuw de verschillende brug gen zijn aangelegd. Toen namelijk moesten er molens worden ingezet voor bemaling. Aangezien de meeste molens aan de oostkant van Langedijk stonden, vormde de dijk van de dorpen een belemmering voor bemaling van de westkant. De eerste bruggen zullen van hout zijn geweest. De brug met stenen brughoofden in Zuid- Scharwoude stamde uit 1702, hetgeen was af te lezen uit een gedenksteen in het brughoofd. In het Oud-archief van Zuid-Scharwoude werd ooit een stuk gevonden over een ruzie. Vier jongelieden, afkomstig uit Broek, hadden nen Jacob Wit, zijn broer Aeriën en Hendrik Stoel met de Broekers te knokken. Na diverse klappen en vuistslagen vluchtten de Broekers naar buiten, waar nog lang werd doorgevochten. We laten de ruzie voor wat het was, want die is voor dit betoog niet van belang. Wat het voorval aantoont, is dat er in 1721 al wel de naam Kromme Brug werd gebruikt. Onderhoud Alles vraagt om onderhoud, maar een brug waar dage lijks verkeer overheen gaat, moet extra goed worden on derhouden. Het onderhoud kwam ten laste van de Banne Zuid-Scharwoude die ook zorg had voor het water van de Voor- en Achterburggracht. Ofschoon de brughoofden van steen waren opgemetseld, was de bovenbouw nog van hout. Bekend is dat in 1894 groot onderhoud aan de Kromme Brug plaatsvond. Oktober 2009 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2009 | | pagina 10