M eester Veenstra vertelt Het begin Het was in de Tweede We reldoorlog, in 1940, dat ik op zondag 20 oktober, in het kleine dorpje Elsloo ge heten, werd geboren. Een dorp dat bestond uit een lintbebouwing tussen de boterfabriek en de smede rij van Santing. Het dorp telde drie cafés, een win kel, een voetbalveld, twee bakkers, een prachtig oud kerkje met een mooie klok kenstoel er naast, die mijn grootvader, Folkert Veen- stra, nog heeft getimmerd en dan vele boerderijen. Het dorp lag gevlijd tegen de heidevelden van Appelscha en aan de andere kant de bouwlanden en weilanden van het Friese land. Daar zag ik het levenslicht. In 1946 ging mijn vader bij de Hoogovens in IJmuiden werken en ging ik na de kleuterschool naar de lagere school in Velsen-Noord. Na 1 jaar VGLO ging ik naar de Willem de Zwij- gerschool in IJmuiden, waar ik in 1958 het MULO diploma behaalde. Op de fiets en later op de brommer ging de jonge Geert van Beverwijk naar de Rijks Kweekschool aan de Leidsevaart te Haarlem. Het was hard studeren. Ik behaalde in 1962 mijn on derwijzersakte en in 1964 behaalde ik de akte 41 B, de volledige bevoegdheid. Kapper Jan Beenken met zijn vrouw en zoon voor de kapsalon in Noord-Scharwoude. De foto dateert uit een vroegere periode dan waarover Geert Veenstra schrijft. Bij kapper Beenken op de Dorpsstraat liet ik mijn haar knippen en vroeg hem meteen of hij een kosthuis voor mij wist. "Ja, daar zorg ik voor," zei hij. Hij hield woord en vlak bij school kreeg ik een kamer die ik moest delen met een jongen, die op de Chips fabriek werkte. De weekenden ging ik naar huis met mijn brom mertje. Ondertussen had ik wel mijn rijbewijs gehaald. De eerste ouderavond huurde ik een auto en met mijn verloofde ging ik eerst bij het huis kijken, wat wij in de nieuwbouw hadden uitgekozen en daarna gingen we naar de school. Zo sloegen wij twee vliegen in een klap. Bij iemand anders wonen beviel mij slecht. Om een voor beeld te geven: de bewoners gingen het toilet opknap pen. Zelf gingen ze naar de schoonouders, die verderop in de straat woonden en wij moesten het maar bekijken. Dus liep ik zo nu en dan maar weer even naar school om een grote of kleine boodschap te doen. Els, onze oudste, werd geboren op 18 oktober 1966 en op 2 december 1967 werd onze zoon Thijs geboren in de Langedijk. Een nog jonge Geert Veenstra Inleiding In 1965 kwam de toen 25-jarige Geert Veenstra als onder wijzer te werken aan de Openbare Lagere School aan de Kerklaan in Noord-Scharwoude. Van zijn belevenissen is meester Veenstra, die het laatst directeur was van de openbare basisschool De Meerpaal in de gemeente Anna Paulowna, momenteel bezig een boek te schrijven. Wij zijn hem zeer erkentelijk dat hij zijn zevenjarige Lange- dijker periode beschikbaar wilde stellen voor ons blad. Aansluitend aan onze expositie over de lagere scholen in Langedijk geeft dit een mooi tijdsbeeld. Aanstelling in Noord-Scharwoude Na enige mislukte pogingen bleef ik solliciteren. En het lukte. Meester Kriek, het hoofd van de Lagere School in Noord-Scharwoude, kwam bij ons thuis en had een ge sprek met mij. Daarna mocht ik een proefles in zijn school geven. Ik voelde dat het goed zat en met ingang van 1 augustus 1965 werd ik benoemd op de lagere school te Noord-Scharwoude in de gemeente Langedijk. Wat wa ren we blij. Oktober 2008 Geert Veenstra 8

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 9