Het lager onderwijs in Oudkarspel Klassenfoto uit 1933 Herinneringen ophalen Onlangs zijn de twee vriendinnen op bezoek geweest bij een derde medeoud-leerlinge van hun school, die in Zeist woont: Christien Bakker. Dat werd natuurlijk een reünie 'en petit comité' waarbij heel veel leerlingen uit hun tijd allemaal in naam aanwezig waren, zoals Piet Klaver, Piet Kalverdijk, Rientje Rentenaar, Nel Kuilman, Wim Appel man, Jopie Hart, Mapie Greeuw, Jo Duyf, Tini Feller, An ton Joor, zoon van de politieagent, Ali Ootjers, Nel Bol, Didi Bakker, oh, ze gingen allemaal toch wel weer eens over de tong. En ook over ieder jaar in juli de derde dinsdag: het grote evenement van het schoolreisje. De klassen een tot vier gingen bijvoorbeeld naar de her tenkamp in Alkmaar, maar het kleine Taubertje wilde na tuurlijk weer het dichtste bij ze zijn en drukte haar neusje door de spijlen van het hek, die nog nauw'lijks droog waren van het zwart geteerd zijn, dus dat mooie nieuwe jurkje had er een streepjesmotief bij gekregen. Later met de hogere klassen was Amsterdam aan de beurt, Artis en Schiphol. De reisjes werden gemaakt voor de zomerva kantie, die drie weken duurde. In de schoolvakantie was er ook jaarlijks de kermis op het terrein tegenover de school naast de kolfbaan en het café van Vis. Ja, diezelfde ruimte die ook gebruikt werd wanneer het schoolplein te klein bleek voor het touwtje springen met soms wel drie of vier touwen. En dan was er natuurlijk ook nog tijdens de korte vakan- tie in september een kermis aan het eind van Oudkarspel die de Luizeknip werd genoemd, want ene Louis Knip was daar ooit eigenaar van het ernaast gelegen café ge weest. Waar meester Van den Abeele ook heel goed was inge voerd, was het tuinbouwonderwijs. Er waren in die tijd nog geen lagere tuinbouwscholen, zodat het voor een dorpsschoolhoofd noodzakelijk was land- en tuinbouw- akten te hebben. Van zijn capaciteiten op landbouwge bied profiteerden niet alleen tuinbouwleerlingen, nee, de prachtige aardbeien met hun heel bijzondere namen vonden door de vriendschap tussen de meisjes vanzelf sprekend ook hun weg naar de familie Tauber. Wat moet meester Van Den Abeele blij zijn geweest dat hij bij zijn pensionering zijn dierbaar stukje Noord-Hol landse landbouwgrond achter het schoolhuis kon blijven bewerken. Zijn opvolger had het namelijk niet nodig, zodat meester en zijn vrouw erin konden blijven wonen. Toen hij na haar dood naar Frankenstaete in Bergen is verhuisd, is het huis verkocht. De tijd van de schoolhui zen was over. Ook kwam er een eind aan de prachtige roodbloeiende kastanjebomen die op de grond van de school stonden. Het is maar te hopen dat meester nooit heeft hoeven ver nemen, dat ze omgehakt moesten worden, het hem zo dierbare schoolgebouw in zo een armelijke naaktheid aan haar wezensvreemde lot overlatend. 52 Oktober 2008

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 53