Het lager onderwijs in Oudkarspel Klassenfoto uit 1931 "Maar bij ons is er nooit eens een Koningin komen kijken, dat deden Koninginnen toen nog niet, met heel hun Ko ninklijke aanhang, zich op hun verjaardag amuseren met het gewone volksvermaak." De loopafstand van huis tot huis werd tijdens hun school jaren meestal druk met elkaar pratend afgelegd. Ook wel heen en terug omdat het onderwerp nog niet helemaal afgehandeld was, zodat degene die het eten klaar had en op een van de twee stond te wachten en net dacht, 'juist daar is ze', de twee zich weer rustig zag omdraaien en het gesprek vervolgen, dit bij thuiskomst uitleggend als: "Ja, we waren nog niet klaar". Ach, die dierbare tijd van de schoolbanken, tweezits- schoolbanken, met een inkt pot midden in het tafelblad, met een richeltje voor potlood en kroontjespen en een inkt lap in het kastje er onder waar ook nog een boek in kon. Als er klompen werden ge dragen, werden die in klom penbakjes gezet, 's winters waren ze zo handig bij het maken van een glijbaan, met schoenen mocht je nooit op een dergelijke baan komen, want dan werd hij stroef. klas vier, Meester de Ruyter had de meisjes van vier en heel de klas vijf. Meester Van den Abeele had klas zes en soms zeven. Dan was er nog een lokaal voor lichamelij ke opvoeding en een voor handenarbeid. Dat was voor de jongens en de meisjes verschillend. Juffrouw Bossen was voor de meisjes, die had een handwerkakte. Er werd gezongen met vioolspel van de onderwijzers. Vóór het binnenkomen 's morgens om ne gen uur, als de bel was gegaan, werden er rijen gevormd altijd op dezelfde plaats. Zo ging de leerling in de rij naar binnen en ging naar zijn plaats in een van de klassen. Ja, juffrouw Bossen las tijdens de hand werkles voor uit bijvoorbeeld Selma Lager- löf. De verjaardag werd ook van juffrouw Bossen gevierd, zo ook natuurlijk die van de andere onderwijzers, meester Van den Abeele kon bij zijn verjaardag zo prachtig verhalen vertellen over bijvoorbeeld de ijsbeer, dat maakte diepe indruk. En dan was er ook wel eens de toverlan taarn! Ook de verjaardag van de leerlingen werd natuurlijk ge vierd met het verplicht trakteren, volgens het lied van de kinderklas van Jacob Hamel in die tijd: "Jarig Jetje moest trakteren, alle kinderen van de klas, ze had ook iets mee genomen, waar ze zelf zo dol op was, ulevellen bracht ze mee, ieder kreeg er minstens twee." Niemand wist natuurlijk toen waar het woord ulevel van daan kwam, hoewel het toen ook al in Van Dale stond, zijnde afkomstig uit de Italiaanse keuken als Ulivello, ge suikerd olijfje. Oktober 2008 51 De school De school had vier lesloka len, juist genoeg voor vier leerkrachten. Juffrouw Bos sen had klas één en twee, Juf frouw van Herwerden had klas drie en de jongens van Klassenfoto uit 1933

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 52