In herinnering Jan IJff Zij trouwden in 1942 en vestigden zich in een klein huisje aan de Liefdelaan. Later werd een woning betrokken aan de Dorpsstraat op de hoek van de Kerklaan. Achtereenvolgens werden dochter Hannie en de zonen Gerard, Jan en Dick geboren. Vanaf 1958 veranderde er veel. De gemeentebode van Langedijk, oud-veldwachter Frederik Prins, ging met pensioen. Aan Jan werd gevraagd om de hamer en zaag te verwisselen voor een baan als ambtenaar. Hij heeft dit ge daan en met veel plezier de gemeente gediend. Naast zijn baan als bode vervulde hij de onbetaalde baan van brandweerman, later zelfs als commandant. Interesse voor historie Door zijn werk als gemeentebode kwam Jan veelvuldig in aanraking met documenten over de geschiedenis van Lan gedijk. Vaak waren dit ook oude documenten die toen nog in het gemeentelijk archief werden bewaard. Hij ontwik kelde een buitengewone interesse voor alles wat met de geschiedenis van Langedijk te maken had. Het nog altijd gewilde fotoboek 'Langedijk herleeft' was één van de eerste initiatieven van hem. Het verscheen in 1975. Toen de voorbereidingen voor de 9-eeuwenfeesten in 1980 werden getroffen, raakte ook Jan erbij betrokken. Sa men met o.a. Jan Otto kwam het boek 'Tussen Buitenland en Luizeknip' tot stand. In het kielzog van dit boek verscheen in 1982 'Adieu schipper', een boek over de Langedijker bin nenvaart. Ook hieraan was het aandeel van Jan groot. Samen met Jan Otto richtte hij 'De Schrijfcaemer' op en pu bliceerde diverse werken: 'Terugzien op morgen' en 'Geestmerambacht, een land gelegen aan de rand van de hel'. Later bewerkte hij de historische schetsen van Klaas Zeeman en gaf dit uit in boekvorm. Op uitnodiging van Jan kwam een groepje minnaren der historie bij elkaar in september 1984. Het zou de start wor den van de latere stichting 'Langedijker Verleden', gevolgd door de opening van 't Regthuis in 1989. Jan vervulde ja renlang de rol van bestuurslid en was altijd zeer betrokken bij elk besluit. In het toenmalige 'Duizend Eilandennieuws' vulde hij bijna wekelijks de rubriek 'Kuieren door Langedijk'. Deze stukjes werden later in boekvorm gebundeld. Bij de op richting van het blad 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid' maakte Jan deel uit van de redactie en leverde ook trouw meerdere artikelen, waarbij hij putte uit eigen ervaring en vergaarde kennis van de afgelopen jaren. Schrijven in dialect Naast interesse voor historie had Jan ook schik in het ma ken van stukjes en rijmpjes in het West-Friese dialect. Toen er begonnen werd met Skroivendevort, had men geen tekenaars. Er is toen dankbaar gebruik gemaakt van de tekeningen van Jan. Later was dat niet meer nodig, maar toen begon hij zelf West-Friese rijmpjes en verhaal tjes te schrijven. Hij vatte dat zelf samen als 'Rare roimpies, onwoize versies en nag een deêl malle vertelsels'. Jan IJff in de deur van 'zijn' Regthuis bij de opening in april 2007 Op de 'skroifeivende' van Langedoik II, waar hij ook lid van was, werd heel veel gelachen om wat Jan geschreven had. Samen met Truus Wedekind gaf hij de afgelopen jaren op eigen initiatief West-Friese boekjes uit waarin hij al zijn rare 'skroifsels' kwijt kon. De opbrengst was altijd voor een goed doel. Jan bereikte de leeftijd van 90 jaar. We verliezen in hem een vriend, vraagbaak en zeer beminnelijk mens. We zul len hem heel erg missen in vele opzichten. Tot slot een klein voorbeeld van de korte humoristische rijmpjes van Jan in 't West-Fries. Meziek ,,Zag ik je lest bai de meziek?" vroeg Piet an Klaas de Groot. „Welnei," zee Klaas, ,,ik bleis gien neut, 'kspeul enkeld op m'n poot." Oktober 2008 3

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 4