De K I M eine nsea in ranged 7 ilijk werien samen; Rien van Zuijlen Vorig jaar heeft de gemeente Langedijk het Platform voor Cultuurhistorie en Toerisme in het leven geroepen. Een platform waarin alle verenigingen en stichtingen verte genwoordigd zijn die zich met cultuurhistorie en/of toe risme bezig houden. Het uiteindelijke doel is om meer toeristen naar Langedijk te lokken en als ze daar dan een maal zijn ook langer te houden. Er bestond al een overlegvorm in Broek op Langedijk Historisch gemaal Kerk- en Dergmeer te Oudkarspel Museum "Het Oude Ambacht" in Oudkarspel (Eecen) Met een achtste museum, het museum van de R.K. kerk in Noord-Scharwoude, zal nog contact gezocht worden. Voorlopig zijn deze zeven musea vertegenwoordigd in het Platform Cultuurhistorie en Toerisme door Rien van Zuijlen. Hieronder volgt een korte omschrijving van de samenwerkende kleine musea in Langedijk: Museum Westflinge in Sint Pancras Dit fraaie museum is gevestigd in het voor malige raadhuis van Sint Pancras. De twee speerpunten zijn archeologie en natuureduca- tie. De archeologie richt zich vanzelfsprekend op Noord-Holland in het algemeen en op het Geestmerambacht in het bijzonder. Te zien zijn fraaie collecties mineralen, schelpen, mammoet- botten en insecten. Op de bovenverdieping is een fraai panorama gemaakt van de duinen en de polders met daarin vele opgezette vogels en zoogdieren. Speciaal voor kinderen ook zeer de moeite waard. waarin het museum Broeker Veiling, de stichting Veld- zorg en Langedijk Waterrijk vertegenwoordigd waren. Dit overlegorgaan was echter slechts actief rondom het gebied van Museum Broeker Veiling en Oosterdel. Op initiatief van de gemeente is dit overleg nu dus uitgebreid tot geheel Langedijk. Het was een stevige eis van de gemeente om het platform daadkrachtig te houden en dus niet te groot. Daarom kon niet iedere vereniging er in plaatsnemen maar moest er een oplossing gevonden worden door middel van vertegen woordigers. Naast het (grote) museum Broeker Veiling zijn er in Langedijk nog minstens zeven kleinere musea. Deze zeven musea hebben zich nu ver enigd tot de groep "Samenwerkende Kleine Musea van Langedijk". De groep bestaat uit: Museum Westflinge in Sint Pancras Vaders museale schuitenhelling in Broek op Langedijk Museum "Zo was 't" in Broek op Langedijk Aris Bouwens museumwinkeltjes in Noord- Scharwoude Museum 't Regthuis in Oudkarspel Vaders museale schuitenhelling in Broek op Langedijk Nico Vader, in wiens tuin deze scheepshelling is gemaakt, was voorheen scheepsmaker en het historisch besef over de schuiten van het Geest- merambacht is hem met de paplepel ingegoten. Het is niet verwonderlijk dat Nico, nadat hij naast de sluis in Broek op Langedijk kwam te wonen, van de verzamelde attributen een scheepshelling maakte die historisch ge- Oktober 2008 47

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 48