De verkaveling in de bebouwde kom derbrug zoals hij in Broek werd genoemd. Het laatste slootje dat hier werd gedempt was de Lient. Maar het verhaal is nog niet ten einde, na melijk aangaande het 'Oosterdel'. In 1970 gingen er stemmen op om het Oosterdelge- bied te redden van de verkaveling. Om dit fraaie stukje Langedijk te behouden, moest er nogal wat actie komen. Er werd een actiecomité gevormd uit de burgerij van Langedijk bestaande uit: A.van Diepen, N.J.Kramer, J.R.Olivier, P.C.Kraakman, J.Zeeman en P.G.Kramer. Zij verzamelden ruim 2000 handtekeningen en boden die aan, aan de toenmalige wethouder J.Stoop. Al gauw bleek dat het gemeentebestuur sterk verdeeld was in haar mening. Er waren fracties vóór het behoud, met als wethouder K.de Boer van de PvdA aan het hoofd. Hij was een zeer goed pleitbezorger. De andere fracties van de KVP, CHU en AR (toen nog geen CDA) waren van mening dat de werkzaamheden gewoon door moesten gaan. Anders, zo meenden zij, raakten de geplande tijdvakken van het werkschema in moeilijkheden. Tijdens een marathonvergadering in februari 1970 adviseerde de meerderheid in het college (burgemeester Zwart en wethouder Stoop) de voorbe reidingen van het plan te staken. Naar de mening van beide heren zaten er heel veel onzekerheden in het plan. De rioolaanleg naderde intussen Zuid-Scharwoude. Wethouder De Boer stelde echter voor door te gaan met uitwerking van het plan. De na een lange discussie ge houden stemming bracht ook geen soulaas. Door ziekte van het raadslid Piet Volkers had de raad twaalf zetels die zich in een verdeling van zes tegen zes uitsprak. De gemeente wendde zich vervolgens tot Provinciale Sta ten. De gedeputeerde Laan zei dat het gemeentebestuur, de plaatselijke commissie en de betrokkenen in dit gebied de zaak zelf moesten oplossen. Volgens hem duurde het meer dan een half jaar voordat het plan door de provinci ale molen zou komen. Een beeld van de Voorburggracht genomen van zuid naar noord. Het witte huis in het midden was ooit café 'De Witte Roos'. Ook dit pand verdween bij de demping van de Voorburggracht. Aan de wal ligt de schuit van de firma Oud. Na vele vergaderingen kwam de raad met het voorstel om het plan met ne gen tegen drie stemmen te gaan ont wikkelen. Na deze instemming kwam het moeilijkste deel van deze proce dure. Hoe kwam men aan het geld, want de gemeente Langedijk was een gemeente met een niet sluitende be groting. Toch moest er een plan ko men en de gemeente ging financiers benaderen. Men vond 17 ontwikke laars die wel brood zagen in de plan nen. Uiteindelijk bleef de BOHAN uit Utrecht over. De gemeente zou de grond van de ei genaren kopen, alsmede de pachters schadeloos stellen. Er werd een ver- wachtingswaarde vastgesteld voor de grond. De gemeente zou een vierkante meterprijs van fl 3,30 voor de grond gaan betalen en een kwartje voor het water. Gemeente Langedijk kocht en de BOHAN betaalde onder voorwaar de dat er bungalowbouw zou plaats vinden evenals villabouw op een deel Oktober 2008 45

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 46