De verkaveling in de bebouwde kom De asfaltering van de Voorburggracht rukte snel op en in 1972 was men al gevor derd tot de Provincialeweg N242. Langs deze weg werd een persleiding aangelegd om de doorstroming van de hierop aange sloten rioleringen sneller te laten verlopen naar het rioolzuiveringsgemaal. Op een inmiddels gedempte Voorburggracht staan de rioolputten klaar. Op de achtergrond de woning van Jan Sneekes, tegenover de RK kerk Dat de sloop van de bruggen niet altijd zo gemakkelijk ging, ondervond men met de Mosselenbrug. De sloop was gepland in drie weken, maar zou drie maanden in beslag nemen. Het beton was zo hard, met zoveel bewapening erin, dat er met een boorhamer nauwelijks door te breken was. Ze wisten vroeger ook degelijke werken te maken. Door de verkaveling zijn er verschil lende idyllische hoekjes in Lange- dijk verdwenen. Zo is met de sloop van het huis van maalderij Bos één van de mooiste hoekjes van Noord- Scharwoude geheel verdwenen. De molen die ooit bij de maalderij hoor de, is reeds lang verdwenen. De Mo lenkade dankt zijn naam hieraan. In Zuid-Scharwoude moest een doorbraak worden gemaakt van de Dorpsstraat naar de daar omgelegde Voorburggracht in het verlengde van de Koog. Aanvankelijk le verde dit enige problemen op vanwege het huis van de familie Pater dat moest worden gesloopt. De heer Van Erkelens, hoofd van de afdeling Weg- en Waterbouw van de ge meente, heeft na een aantal moeizame ge sprekken de kwestie toch tot een oplossing weten te brengen. In Zuid-Scharwoude werd een aantal pan den gesloopt aan de westzijde van de Dorps straat, grenzende aan de Voorburggracht. Tot aan het voormalige pand van de firma Wold- huis moesten deze huizen plaats maken voor een ruimere straat. De werkzaamheden gingen gestaag door en het laatste dorp in de gemeente kwam in zicht. Op de grens van de dorpen Zuid-Scharwoude en Broek stond (en staat nog) de woning die de naam 'De Banscheiding' heeft. Hier was tevens de onderdoorvaart van de Broekerbrug, of Noor- De toegang tot de woning gaf soms nogal wat overlast want alles stond op z'n kop. Dat zien we duidelijk bij de aanleg van het riool. In november 1972 waaide het semi- permanente kantoor van de Ruiver- kaveling aan de Oostelijke Randweg bij een hevige windvlaag tegen de vlakte. Er werden later nog tekenin gen teruggevonden bij het gemaal aan de Oosterdijk. Op dit kantoor werkten de heren Dormaer en Soll. Het kantoor verhuisde naar één van de lokalen van de Heilig Hartschool die toen leeg stond. Een stukje nostalgie vanaf de toren van de RK kerk. We zien de Voorburggracht in al zijn pracht en praal met de bruggetjes van het Zijperpad, het Grenspad en de Prinsengracht 44 Oktober 2008

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 45