h De ambtsketen van de burgemeester van Langedijk Zilveren schild van burgemeester A. Slot De auteur van dit stuk is een rechtstreekse nazaat van de burgemeesters A. Slot (1891-1921) en zijn zoon P. Slot (1921-1937) van Broek op Langedijk. Na het overlijden van P. Slot in 1937, werd de heer H. Schelhaas, de toen malige gemeentesecretaris van Broek, de nieuwe bur gemeester van Broek. Volgens het verhaal dat altijd, als zijnde waar, de ronde deed in de familie Slot, is de hui dige ambtsketen van de Langedijk een geschenk van de burgers van Broek geweest, persoonlijk aan burgemees ter A. Slot bij zijn 25-jarig ambtsjubileum in 1916, zo ook het zilveren schild (zie foto). De ketting, die in 1916 is aangekocht bij Koninklijke Begeer in Voorschoten, is van 1909, dat kon ik zien aan de inge- stamptejaarletter Z.Ditateliervooredelsmeed-enpenning- kunst, had natuurlijk een redelijke voorraad van ketens, waaruit gekozen kon worden. Aan de gekozen ketting werd vervolgens de oude Broeker penning bevestigd. Van de heer Theo Schelhaas, zoon van burgemeester H. Schelhaas, vernam ik dat zijn vader vanaf 1941 tot 1954 de penning omgekeerd droeg, zodat het oude wapen van Broek met het scheepje niet te zien was. Aan de andere kant was het Rijkswapen gegraveerd. Eigenlijk een vreemde zaak dat het zolang heeft geduurd voordat men ertoe overging om een nieuwe penning te bestellen. Pas in 1954 kwam er een penning, afgestemd op de gemeente Langedijk. Aardig om de gevoerde cor respondentie te lezen tussen de toenmalige burgemeester H. Schelhaas en de Koninklijke-Begeer te Voorschoten. Nuwskierighoid Jan Kossen was de loteverkoper van 't durp. Al jare verkocht ie Staatslote. 't Praatje ging dat 'r in Jan z'n lote de 100.000 vallen was. Wie zou die nou wonnen hewwe? Cor Skilder, dat wist iederien, was een verlegen nuwskierig Aagie. Alle dage ging ie effen boi Jan luikoore. Zo met een smoesie van 'Is 'r al wat bekend over de prois?' Nei een dikke week begon dat Jan te verveulen. Op middeg, toen Cor weer an kwam teuten, zee ie: Je wulle heel graag wete wie die prois wonnen heb, hè?" ,,Noh, nou je d'r over beginne, ja dat wel," zee Cor, die rood werd van de spanning. Jan begon heel zachies te praten en zee vlak boi Cor z'n oor: ,,Ken jij een gehoim beware?",,Tuurlijk." Zee Cor ,,Nou, ik ok." zee Jan. Jan IJff 42 Oktober 2008 GEMEENTEBESTUUa VAN LANGEDIJK Aantekenen, Aan "Koninklijks-Begeer" te V oorschoten Ondtrwtrp AmbtspanDing, )n« keiWiork «Jnl 1* 1 NOORD-SCHARWOUDE, 3 **UllX 1954* ra 337 (K 3260) dlra (91139 Hierbij zend ik u mijn ambtsketen toe. Gaarne heb ik een nieuwe penning, ongeveer gelijk aan de tegenwoordige. Het randschrift dient te lulden Burge meester van Langedijk" Het nieuwe gemeentewapen van Langedijk gaat in tekening hierbij.Gaarne terugzending. De oude penning zal ik gaarne ongeschonden van u terugontvangen. De burgemeester van Langedijk,

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 43