D I ter e arm btsketen van c burgermees van iL^angeci lie llijk Paul den Hartigh De keten met de ambtsketting, welke de burgemeester in Nederland draagt als het teken zijner waardigheid, behoort tot de insignia of gezagssymbolen, waarvan de geschiedenis teruggaat tot in de Romeinse tijd. Traditie van de keten De traditie van de burgemeestersketens in Nederlandse gemeenten gaat slechts 125 jaar terug. Het is tekenend voor de geest van de negentiende eeuw, dat de keten op nieuw in de mode kwam. Niet alleen de burgemeesters keten, maar ook menige huisorden met daarbij behorende keten is in deze periode ontstaan. Vooral koning Willem II was een groot liefhebber van deze stijl. In 1852 werd bij Koninklijk Besluit besloten dat de ambtsketen moest wor den gedragen tijdens raadsvergaderingen of een penning aan een oranje lint. Het was een waardigheidsteken. van Nederlandsche Gemeenten. Een zilveren ketting met een zilveren penning zou veel te kostbaar zijn voor Broek op Langedijk. De ketting zou meer kosten dan de pen ning. Het oranje zijden lint is echter minder kostbaar en is even achtbaar. De waardigheid van de burgemeester was er niet minder door. Het oranje lint stond natuurlijk ook voor de verbondenheid met het Oranjehuis. De breedte en de wijze van dragen werden voorgeschreven door de Raad van State. In veel gemeenten hadden ze maling aan dat oranje lint. De burgemeester kreeg dan van enkele welgestelde burgers, of tijdens een te vieren feit, een zil veren ketting. Momenteel zijn er nagenoeg geen gemeen ten meer waar de burgemeester zijn ambtsketting nog aan een oranje lint pleegt te dragen. In 1977 is er nog een enquête gehouden naar de ambtsketens en daaruit bleek, dat na de afschaffing van het lint er weinig bewaard zijn gebleven. Vandaar dat het bewaarde lint plus penning van Broek uniek is voor Nederland. Zo ook te Broek op Langedijk (zie afbeelding), welke nu in particulier bezit is. De penning is door de Rijks Munt te Utrecht geslagen en voorzien van het wapen van Broek op Langedijk, een varend vissersscheepje. Daar waren er in die tijd enige tientallen van. Ze visten op spiering, met als aan- en afvoerplaats de Spieringbuurt, ten westen van het huidige Havenplein te Broek op Langedijk. Broek op Langedijk was een van de eerste gemeenten in Nederland die sinds 1853 een ambtsketen bezat. De pen ning is zelfs opgenomen in de documentatie van de Stich ting Gemeentelijk Cultuurfonds, opgericht door de Bank Burgemeester Slot met lint en penning om De historie van de Langedijker ambtsketen. Voordat Langedijk een gemeente werd in 1941, waren er vier dorpen met hun eigen ambtsketen. Maar van welk dorp was nu de huidige ketting, men bleef het antwoord schuldig. Oktober 2008 41

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 42