Huis van Bonnet uit as herrezen Alles nieuw Alle kozijnen, deuren, kasten, de prachtige trap, plafonds en vloeren zijn helemaal opnieuw aangebracht. Tegelijk is de woning voorzien van spouw- en vloerisolatie en is er dubbel glas aangebracht. Conny: ,,Dat isoleren wilden we toch eigenlijk al en nu kon het in één moeite door." Er is nog veel te doen. Zo moet de bibliotheek, die deels kon worden gered, opnieuw worden ingericht. Ook moet de mozaïekvloer worden hersteld. Van de verzekering had het karakteristieke gebouw mo gen worden afgebroken. ,,Zet er maar twee woningen voor in de plaats, dan levert het nog wat op," moeten ze gezegd hebben. Want het opnieuw opbouwen vanuit de binnenmuren heeft een boel geld gekost, wat de verzeke ring niet allemaal heeft terugbetaald. 'werkt' nog alle dagen op het kantoor bij zijn zoons die een benzinepomp exploiteren. Ten Bruggencate: ,,De eerste eigenaar was volgens mij Rens Slot. Deze man heeft in de Eerste Wereldoorlog veel geld verdiend aan de voedselexport. Wagonladingen gingen er oostwaarts. Bovenop één van de schoorste nen stond een kapje met een windwijzer met daarop zijn initialen, R.S. In de volksmond stonden die letters voor Reuzen Smokkelaar. Dit vond hij niet bepaald prettig en dus liet hij de letters vervangen door OW, van Oost West. Maar daar maakte de mensen weer oorlogswinst van." Helemaal zeker weten doet Ten Bruggencate het overi gens niet. ,,Ik heb het uit overlevering." Volgens Conny is de windvaan verloren gegaan tijdens de brand. ,,We hebben nu een nieuwe NOZW geplaatst." Twee foto's van het verbrande interieur Tijdelijke huisvesting De familie woonde een jaar in een vakantiewoning in Heiloo. Volgens Conny was dat een gemetselde schoe nendoos vergeleken met elk ander willekeurig huis. ,,Een goede testcase voor ons huwelijk dat ondanks alles prima stand heeft gehouden." Historie Klaas ten Bruggencate (1929) is een geboren Broeker. Hij weet dan ook bijna alles van de historie van dit huis. Ten Bruggencate is bestuurslid van Langedijker Verleden en Fontein Aan 'luxe' in het pand ontbrak het in de beginperiode niet. Want voor de vrouw des huizes werd er met de hand wa ter naar een tank op zolder gepompt, waarmee de fontein in de tuin door haar kon worden aangezet. Slot was een zeer grote exporteur van groente en aardappelen. Later ging hij een compagnonschap aan met Bonnet, waar het pand nu naar is vernoemd. Compagnon Bonnet nam het huis over en woonde er voor de Tweede Wereldoorlog. Bonnet had toen al een kampeerwagen, een caravan. Een bijzonderheid in die tijd. Deze stond in de garage aan de zuidzijde van het huis. Oktober 2008 39

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 40