Enige flitsen van de Broeker middenstand waren bij diverse klanten werden bezorgd, werden eerst de plakjes boterhamworst nageteld. Dat dun en dik snijden met het gewicht te maken had, daar hadden ze geen kaas van gegeten, het aantal telde. Stom, maar het gebeurde zo. Wij (ondergetekende) hadden een schildersbedrijf, an- De tuinder vertelde het verhaal breedvoerig en wij geno ten ervan. Het werd niet met terpentine opgelost, maar hij had het met een "eerdappelskillersmessie ofskraapt". Ziet u het tafereel al voor u, humor van de bovenste plank. nex verfwinkel. Als vroeger werkzaamheden werden verleend, binnen- of buitenschilderwerk of behangwerk, dan kon je niet te snel de rekening sturen. Kwam je er wel eerder mee, zei men: "Moet je d'r brood voor kope?" Je durfde eigenlijk niet te bekennen dat het wel zo was. Soms duurde het wel drie tot zes maanden voor je je geld kreeg. Tuinders betaalden pas nadat ze van hun oogst hadden gevangen. Gelukkig waren er ook vlotte betalers bij. Wij konden tenslotte ook niet van de wind leven. Hondenpoep is een probleem van alle tijd. Zo werd er op een gegeven moment steeds voor onze deur gepoept, met alle gevolgen van dien. Maar we konden er niet ach ter komen wie de boosdoener was. Wij woonden op een hoek, aan de zijkant de ingang van het woonhuis en de werkplaats, aan de voorkant de winkel. Op een gegeven moment: bingo, daar was de mevrouw met haar hondje. Ik stelde voor haar hand er onder te houden. Zwaar be ledigd en foeterend liep ze de hoek om, langs de winkel. Mijn vrouw was daar aan het werk en hoorde de vrouw mopperen: "Wat een brutale kirrel, ik koop 'r gien spoog vurf meer, hoe durft 'ie zo teugen me te praten". De vol gende keer dat ik haar zag, sprak ik haar aan en vroeg of ze nog erg beledigd was. "Nei dat viel wel mee", zei ze, "zo lang ik nag niet met stiene gooi". Zo kunnen we nog wel een tijdje doorgaan, ieder tijdperk heeft zijn eigen verhaal. BROEK OP LANGENDIJK Als er in de zomer een huis buitenom moest worden geschilderd en men had de wc (plee) op de slootkant, wat veel voor kwam, dan moest dat huisje van hout ook netjes geverfd worden. Van buiten mooi donker groen en van binnen licht grijs. Het probleem was, dat ze een week lang het huisje niet konden gebruiken. De verf droogde vroeger zeer langzaam. De familie moest daarom hun behoefte op een emmer doen. Zo was er een klant die het zat was op de emmer te poepen. Ze ging naar het "huisie"', dacht dat de verf droog genoeg was, maar helaas, ze bleef aan de bril plakken, met alle gevol gen van dien. Een grote grijze cirkel verf op haar achter ste, een probleem. Oktober 2008 37

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 38