D e ie vroec ivroiiw van sarspe. Mjj&eiMj Arie Kaan TLMJ te verlenen. De afronding zien we in de notulen van de gemeenteraad op 22 februari 1900: Trijntje blijkt zich een bril te hebben aangeschaft en dokter Vogelenzang heeft haar weer on derzocht. Conclusie: ze moet in staat worden geacht haar praktijk naar behoren te kunnen uitoefenen. Rest nog de vraag aan de raad of die alsnog genegen is haar traktement te verhogen en in dat geval met welk be drag? De raad is echter algemeen van gevoelen, met het oog op de hoge leeftijd van verzoekster, geen verhoging te verlenen. Ja, Trijntje is geboren op 10 april 1834 en is dan al bijna 66 jaar, maar dat argument kan toch voor de gemeente ook een voordeel zijn? Hoe lang zal ze haar werk nog kunnen doen en dus voor hoeveel jaren zal er nog fl 25,- extra betaald moeten worden? Of kan ze door die hoge leeftijd minder goed haar werk doen? Hoe dan ook, ze heeft zich waarschijnlijk toch bij het be sluit neergelegd, want het onderwerp komt niet meer ter sprake. Tot haar dood op 19 februari 1907 werkt ze door. Haar overlijden 's ochtends om 09.30 uur wordt al om 10.00 Dokter Vogelenzang blijkt haar ogen intussen onder zocht te hebben en heeft haar gezichtsvermogen zeer onvoldoende bevonden. Hij heeft haar aangeraden bij een "specialiteit" een bril te verkrijgen in de hoop dat zulks kon helpen. De raad is van mening dat de vroedvrouw naar beho ren haar betrekking moet kunnen vervullen en wil graag zekerheid in deze kwestie. Ze mag zich op kosten van de gemeente door een 'geneeskundige specialiteit' in de oogheel kunde verder laten onder zoeken. Mocht deze specia liteit onverhoopt geen kans zien Trijntje een bril te ver schaffen, dan is de raad ver der van mening haar alsdan te ontslaan en een pensioen Gezellig samenzijn in tuin dokter Vogelenzang omstreeks 1900 Burgemeester Fuhrhop (uiterst links) stuurde Trijntje naar dokter Vogelenzang (rechts boven). Verder zien we v.l.n.r. juffrouw Scalé, mevr. Vogelenzang, Willem Vis en Jan Vis Jan Vis was hoofd van de openbare lagere school in Oudkarspel tot 1896, Willem Vis zal dit gaan worden in 1903. De notulen van B&W van Oudkarspel stellen soms een onverwacht onderwerp aan de orde. Zo ook op 8 december 1899, waar opeens een verzoek wordt besproken van de gemeentevroedvrouw Trijntje Visser. Ze wil namelijk graag verhoging van haar jaar lijkse inkomen en is persoonlijk naar de burgemeester gegaan om dit te vragen. Op zich een oprecht verlangen, want wie wil dat nu niet. Burgemeester Fuhrhop twijfelt echter aan haar geschikt heid, hij meent tijdens het bezoek van Trijntje opgemerkt te hebben dat ze zeer bijziende is. Zo kan ze haar werk toch niet goed doen en hoe moet dat nu verder. De wet houders Pranger en de Boer buigen zich ook over dit pro bleem en wethouder Pranger heeft een goed idee: hij stelt voor om een onderzoek naar de gezichtssterkte van de ogen van deze vrouw in te stellen. Aldus wordt besloten en ze mag kosteloos haar ogen la ten onderzoeken bij dokter Vogelenzang. De gemeenteraad beraadslaagt er vier dagen later al over en daar blijkt het om een verhoging van fl 25,- van haar jaarsalaris van fl 225,- te gaan. Maar dat niet alleen, ze wil ook dat behoeftigen een vrije geneeskundige behande ling krijgen. Een nobele ge dachte, deze vrouw denkt dus bepaald niet alleen aan zichzelf. 34 Oktober 2008 o o a ,:1

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 35