't Regthuis 1808-2008 t Regthuis rond 1910 met schoolkinderen en veldwachter Stichting Langedijker Verleden Op 14 september 1984 kwam, op uitnodiging van Jan IJff, een groepje 'minnaren der historie' bijeen. Zij wil den bekijken of het mogelijk was de geschiedenis van de dorpen in Langedijk te onderzoeken, vast te leggen en te bewaren. Deze pioniers waren, naast Jan IJff: Jan Otto, Dick Spee, Joop Zielstra, Dirk de Graaf, Henk Wagenaar, Jan Wijn en Cor Oudendijk. Zij besloten zichzelf 'Verbor gen Verleden' te noemen. Ze waren bezorgd dat er na de 9-eeuwen feesten in 1980 geen vervolg was geweest om de historie een plek te geven in Langedijk. IJff en Otto hadden reeds hun sporen verdiend in histo rische artikelen en boeken. De rest van de oprichters had gemeen dat zij erg begaan waren met de geschiedenis. Na een half jaar was het bestuur van de club uitgebreid met Ida Tauber en Jaap de Groot en steunden ruim vijf tig geïnteresseerden uit Langedijk het enthousiasme van de pioniers. Op 20 februari 1987 kreeg de club een offi ciële stichtingsstatus bij notaris Boon in Zuid-Scharwou- de. Bestuurslid Jaap de Groot stelde voor om de naam 'Langedijker Verleden' te gaan voeren. Sommige mensen dachten namelijk dat 'Verborgen Verleden' aan spiritisme deed en dat was niet de bedoeling. Vrij kort na de eerste vergadering werd aan het gemeen tebestuur van Langedijk gevraagd om het voormalige gemeentehuis van Oudkarspel een openbare status te geven als trouwzaal annex oudheidkamer. Dit verzoek werd in 1988 gehonoreerd en in april 1989 werd 't Regt huis officieel geopend. Vanaf die tijd organiseert Langedijker Verleden elk jaar een tentoonstelling van uiteenlopende aard. De trouw zaal wordt gebruikt om huwelijken te sluiten. 2008 jubileumjaar Het jaar 2008 markeert het tweehonderdjarig bestaan van het raadhuis/Regthuis zoals generaties het al hebben ge kend. Laten we hopen dat het unieke gebouwtje aan de Dorpsstraat nog tot in lengte van jaren het dorpsbeeld mag sieren. Bronnen: Renaissance-raadhuizen boven het IJ; C.Boschma-Aaarn- oudse; Walburg pers; 1992 Eerdere artikelen in Van Otterplaat tot Groenveldsweid over 't Regthuis Bestek en voorwaarden voor het bouwen eener politiewo- ning; 4 sept. 1901 Tussen Buitenland en Luizeknip; 9 eeuwen ontwikkeling Langedijk; 1980 Oktober 2008 33

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 34