't Regthuis 1808-2008 De laatste waagmeester Ariën Mosk, door de gemeente raad benoemd op 29 januari 1877, raakte zijn werkzaam heden kwijt. De inventaris van de waag werd in februari 1900 verkocht. Hierna volgde zoals gezegd eind 1901 de sloop en werd het vervangen door de al genoemde poli- tiewoning. tributiekantoor behield, verloor het gebouw haar officiële status van 'huis der gemeente'. Nog korte tijd heeft kantoorhouder De Vries er zijn hulp kantoor van de PTT in gerund. Daarna werd het voor malige raadhuis al snel opgedeeld in twee woningen. De woningnood was in de jaren vijftig ook al erg groot. De In 1988 kwam bij de restauratie en herinrichting van 't Regthuis de oorspronkelijke achtermuur tevoorschijn. Op deze oude westmuur was nog duidelijk de daklijn van de gesloopte waag te zien. Deze plek bevindt zich achter de bedstee in het veldwachterskamertje. Oud-voorzitter Jan Wijn wijst de exacte plaats aan van de zuidelijke zijmuur van de verdwenen waag. Naast de voordeur van het raadhuis was aan weerszij den een kamer. Links eén voor de burgemeester en rechts één voor de gemeenteontvanger. De kamer van de bur gemeester was voorzien van een schouw, die van de ont vanger niet. Het overige deel was raad- en trouwzaal. Boven de voordeur prijkt het wapen van de voormalige gemeente Oudkarspel en op de noord muur het reeds genoemde wapen van één der Ambachtsheren, namelijk Van Teylingen. tussendeur tussen voor- en achterzijde verdween. De ach terzijde is lange tijd als woning in gebruik geweest door de familie Frans Kuiper. De voorzijde werd bewoond door de familie Bood waarbij de raad-/trouwzaal woonkamer werd en men in de secretarie de keuken onderbracht. Op de zolder verrezen van latten en karton slaapkamertjes. Gemeentehuis af De samenvoeging van de vier Langedij- ker dorpen was al in het eerste kwart van de 20e eeuw ter sprake gekomen. Om uiteenlopende redenen, voornamelijk het verlies aan zelfstandigheid, kwam dit niet van de grond. Op 1 augustus 1941, toen Nederland door de Duitsers was be zet, vond de samensmelting tot gemeen te Langedijk plaats. Het gemeentehuis van Noord-Scharwoude, op dat moment het grootste en nieuwste, werd gekozen tot Langedijker gemeentehuis. Ondanks dat het oude raadhuis van Oudkarspel nog een functie als hulpsecretarie en dis- Regthuis en herberg op een foto van Van der Aa in 1900 32 Oktober 2008

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 33