Cor Oudendijk Inleiding In 2008 is het tweehonderd jaar geleden dat 't Regthuis van Oudkarspel na de gewelddadigheden tussen Fran sen en Engelsen werd verwoest en daarna herbouwd. In het volgende stuk een terugblik op de geschiedenis van 't Regthuis. Eerste Regthuis Het oudst bekende Regthuys werd ge bouwd in 1618 en zal naar alle waarschijn lijkheid een eerdere versie hebben vervan gen. Het is wel aannemelijk dat de stichting van een Regthuys verband hield met een vorm van rechtspraak. Oudkarspel was een zogenaamde Vrije of Hoge Heerlijkheid en mocht zelf rechtspreken. Door de schepen bank, zeg maar een vorm van gemeente raad, werd indien nodig een rechtscollege gevormd. Dit werd met een mooie term 'de vierschaar spannen' genoemd. De schout trad dan op als aanklager in civiele zaken, min of meer vergelijkbaar met de huidige kantonrechter. Voor zwaardere delicten, bij voorbeeld moord, kwam de baljuw uit Alk maar en trad die op als aanklager. Van dit eerste Regthuys bestaan voor zover bekend geen afbeeldingen. sancestijl naast de herberg 't Huis de Brederode'. 't Tweede Regthuis zal gebouwd zijn om jaren mee te gaan. Er was evenwel nooit gerekend op een bloedig tref fen aan het einde van de 18e eeuw. Derde Regthuis Het derde en huidige Regthuis werd gesticht in 1808. Zo zag Cornelis Pronk in 1736 't Regthuis Het grondplan week weinig of niets af van zijn voorganger, de huidige afmetingen van de trouwzaal. Boven de ingangsdeur werd het wapen van de toen nog zelfstandige ge meente Oudkarspel aangebracht, een zwar te leeuw op een rode ondergrond. Heral disch gezien is dit een foute combinatie. In de heraldiek mogen twee kleuren nooit op elkaar worden geplaatst. Waarschijnlijk is de leeuw oorspronkelijk van zilver geweest en is het zilver zwart geworden en later niet meer goed overgeschilderd. In de noord muur werd het wapen van de ambachts heer Van Teylingen aangebracht. Aangezien de familie Van Teylingen toen al geen am bachtsheer meer was, zal het zijn overgezet uit het verwoeste Regthuis. Jacobus Andreas Crescent tekende in 1814 herberg 't Huis de Brederode met rechts daarvan 't Tweede Regthuis Het is niet bekend waarom, misschien was de bouwkun dige staat niet goed, maar nog geen honderd jaar na de bouw werd besloten om een nieuw Regthuys te bouwen. Dit gebeurde in 1714. Van dit gebouw bestaan nog te keningen. We zien een huis van de gemeente in renais- In 1871 werd de buitenzijde van het gebouw bepleisterd in een trant die wordt aangeduid als 'geblokte lisenen'. Tegelijkertijd verrees links naast 't Regthuis een brandspuitboetje. In dit spuithuisje stond naast de noodzakelijke brand spuit ook een voorraad emmers, gieters en ladders klaar die bij brand beschikbaar moesten zijn. De spullen moch ten onder geen beding worden uitgeleend op straffe van een boete. 30 Oktober 2008

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 31