Langedijker landlopers rond 1900 Via de informatie op de signalementkaarten uit de periode 1896-1901 van deze Langedij- kers weten we dat ze zijn uitgezworven door het hele land: Geboren: Laatste woonplaats: Rechtbank: Cornelis Stam Oudkarspel geen woonplaats Breda Geboren: Laatste woonplaats: Rechtbank: Pieter Schoon Noord-Scharwoude Amsterdam Alkmaar Pieter Schoon gevonden wordt om op te tekenen. Inderdaad bijna complete kaart, want op een andere pagi na (hier niet geplaatst) staat ook nog eens een uitgebreide beschrijving van het rechteroor wat betreft stand, vouw, rand, lel en de algemene vorm ervan! Ook een eventuele baard, haargroei op de borst of aparte bijzonderheden staan daar op. Bij Pieter Schoon staat als bijzonderheid dat zijn rechteroog blind is. Pieter zal trouwens op 19 juni 1897 overlijden in Veen- huizen. Dat de theorie met al die metingen maar vijf jaar stand houdt en het hele project wordt stopgezet, geeft ons toch het grote voordeel dat enkele arme Langedijkers rond 1900 een gezicht krijgen! Het zal ook wel een rol hebben gespeeld dat met die fo to's, naast de vingerafdrukken, de opsporing van deze bedelaars gemakkelijker kon worden (er ontsnapte nog wel eens iemand). Geboren: Laatste woonplaats: Rechtbank: Geboren: Laatste woonplaats: Rechtbank: Dirk Kaan Noord-Scharwoude Langedijk Utrecht Na 1901 zijn er dus geen foto's meer. De Langedijkers die daarna bedelen of landlopen worden natuurlijk nog steeds opgepakt en in Ommerschans en Veenhuizen ge plaatst. We kennen ze alleen niet meer van gezicht, net zoals we geen gezichten kennen uit de periode voor 1896. Maar dat er heel wat Langedijkers door armoede gedre ven daar gedwongen moesten wonen, dat is wel zeker. Gewoon omdat het soms niet anders meer kon, door de harde werkelijkheid van de 19e eeuw. Bronnen: Rijksarchief Drenthe in Assen Drenlias op internet Regionaal Archief Alkmaar: Inventaris van het archief van de gemeente Oudkarspel 1811 - 1942, inventarisnummer 12, notulen gemeenteraad Idem, inventarisnummer 18, notulen B W Idem, inventarisnummer 55a, ingekomen stukken 1896 Idem, inventarisnummer 57, ingekomen stukken 1899 Overlijdensregister gemeente Oudkarspel 1893 -1902 Naam: Naam: Naam: Naam: Pieter Bakker Oudkarspel Haarlemmermeer Rotterdam Oktober 2008 25

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 26